Temat: [Mondeo 2007-2014] Świeca dopalająca błąd
View Single Post
Stary 07-09-2017, 12:44   #27
MichałC
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 12-05-2017
Skąd: Sochaczew
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2012
Postów: 11
Domyślnie Odp: Świeca dopalająca błąd

Niestety naprawa okazała się bardziej skomplikowana i czasochłonna, niż się tego spodziewałem.
Pierwszy wyjazd - skończony zmianą świecy żarowej i teoretycznie wypalaniem dpf.
15-20 km po wyjechaniu z zakładu ponownie zapaliły się kontrolki, niestety zakład był już nie czynny. Po dojechaniu do domu (w sumie 60-70km) stan zapchania w forscanie okazał się zabójczy - 168%. Błędów na kompie więcej. Wbrew części opinii na forum - w trakcie wypalania "statycznego" w silniku DW10C przybywa oleju.
Umówiona ponowna naprawa tydzień później. Okazało się, że dpf nie jest już do uratowania, koszty 2.5 tys nowy, plus robocizna (minus poniesione wcześniej koszty). Używanego nie polecali kupować bez wcześniejszej weryfikacji, ze względu na nie wiadome stany tych filtrów. Cholernie zależało mi na szybkiej naprawie, zdecydowałem się na jego usunięcie (plus zmianę oprogramowania) - ale chwilowe, w przyszłym roku pewnie założę. Dlaczego? Smród spalin jest bardziej odczuwalny, może jestem porąbany, ale czuję się z tym nie komfortowo. Kopcenia z wydechu nie zauważyłem. Od razu wymieniony olej i filtry.

Na razie po przejechaniu ok 200 km wszystko działa prawidłowo. W forscanie DPF Load na 0, DPF Soot na 170 (?) - podobno nie jest istotne.. W porównaniu do stanu z "zapchania filtra" jest odczuwalna poprawa kultury pracy i spokój psychiczny...

Jedyną rzeczą negatywną którą zauważyłem przed wczoraj po tankowaniu, to słychać dźwięk przemieszczającego się płynu z okolic baku. Słyszalny przy ruszaniu, hamowaniu, bujaniu na postoju. Podejrzewam zapowietrzenie baku, pan na Shell coś kombinował wkładając i wyjmując pistolet. Raczej to nie jest związane z powyższą naprawą.

Dodam jeszcze, że przed wyjazdem do wcześniej wspominanego zakładu, ponownie kontaktowałem się telefonicznie z dwoma serwisami forda. Po przekazaniu informacji o stopniu zapchania dpfu (chyba wtedy powyżej 90%) wszyscy od razu twierdzili, że zakończy się to wymianą filtra, bo takie mają procedury w przypadku zapchania w takim stopniu i nie ma negocjacji, prób wypalania. Doradzali zewnętrzne warsztaty, które mogą spróbować wypalić, a szczerze przyznali, że sama wymiana na nowy wyjdzie na zewnątrz zdecydowanie taniej i nie jest to skomplikowane - zastrzegali że nie jest to oficjalne stanowisko forda..

Ku przestrodze - jeśli ktoś często porusza się po mieście radzę zapatrzeć się w kabel, forscan i obserwować stan zapchania - koszty znacznie mniejsze w porównaniu do jakiejkolwiek naprawy. W przypadku zauważenia większej wartości zapchania, na początku nie uruchamiać statycznej regeneracji (zwiększenie ilości oleju i jakby nie było męczenie silnika), tylko spróbować wyjechać na trasę i pociągnąć na wyższych obrotach.

Ostatnio edytowane przez MichałC ; 07-09-2017 o 12:48 Powód: x
MichałC jest offline   Odpowiedź z Cytatem