View Single Post
Stary 12-07-2011, 22:43   #9
sebarave
ford::amateur
 
Imię: Sebastian
Zarejestrowany: 12-07-2011
Skąd: Szydłowo
Model: FOCUS
Silnik: 1.8 TDDI
Rocznik: 2000
Postów: 1
Lightbulb Odp: siłownik centralnego zamka lewy tyl wymiana

Jako że sam szukałem informacji na temat wymontowania zamka z drwi w FOCUSie MK1 .. postanowiłem przedstawić swoje doświadczenia. Demontowałem zamek tylnych drzwi i na ich podstawie opowiem co i jak robiłem. Generalnie aby wymontować zamek niestety musimy odkręcić klamkę. Samo odkręcenie nie stanowi problemu trochę gorzej jest z ponownym zamontowaniem ale to też da się zrobić. Zanim zacznę powiem tylko że wspominany poradnik generalnie jest za mało szczegółowy i dwoma słowami DO DUPY !!! Na jego podstawie za wiele nie zrobicie chyba że znacie się na mechanice i nie potrzebujecie tegoż poradnika aby naprawić swojego FOCUSa MK1. Zaczynamy! Odkręcamy wszystkie śrubki dookoła boczku (tapicerki) drzwi... potem 1 śrubka pod okrągłą pokrywką tam gdzie wewnętrzna klamka no i zostaje nam podważenie klapki która jest w rączce do zamykania drzwi.. po podważeniu (ja to zrobilem nożykiem do obierania ziemniaków) dostajemy się do dwóch najmocniej dokręconych śrub.. no i mamy boczek. Od razu zaznaczam że wszyscy mówią o odłączaniu akumulatora.. ja tego nie zrobiłem i nic złego się nie stało... Przy zdejmowaniu boczka polecam pociągnąć wewnętrzną klamkę i schodzi łatwo.. odłączamy kabelek od elektrycznych szyb.. (nie mam pojęcia jak wygląda demontaż z korbką...???). No i mamy nasz wybebeszony boczek.. odkładamy.. i delikatnie odklejamy gąbeczkę okalającą górną część zamka i boczną też.. ja lekko pociągałem i przecinałem nożykiem tą kleistą smolistą masę uszczelniającą. Już prawie mamy dostęp do zamka. Następnie kluczykiem TORX odkecamy 2 małe śrubki trzymające taka krótką prowadnicę do szyby.. ja odkręciłem tylko trochę i podniosłem w górę i wyjąłem tą prowadnicę. Teraz odkręcamy w śruby TORX klamki .. do odkręcenia jednej z nich przyda się dłuższy śrubokręt... Po odkręceniu klamki odkręcamy zamek od zewnętrznej krawędzi drzwi są 3 śruby na śrubokręt krzyżakowy. Teraz pociągamy klamkę zewnętrzną jednocześnie ściskając od wewnątrz czpień klamki i powinna wyjść .. Klamkę zewnętrzną przesuwa się .. widziałem że już wcześniej dokładnie to było opisywane więc już nie będę się rozpisywał... potem to co zostanie wyciągamy razem z zamkiem... Uważamy na taki jasny plastik w klamce zewnętrznej żeby nie zaginął i nie wpadł do wnętrza drzwi !!! Jak już wyjmiemy zamek możemy lekko podważyć plastikową osłonkę cięgna żeby wyszła z widełek .. potem przekręcamy cięgno w dół (linkę z kółeczkiem jak w rowerze przy hamulcu ręcznym) i wyciągamy "kołek". Co do odłączenia klamki zewnętrznej to też prosta sprawa. Jak już mamy wyciągnięte wszystko przekręcamy plastikowy czpień w lewo i wychodzi nam z "ucha". Mamy zamek w rękach.. wywalamy i bierzemy działający.. najlepiej sprawdzić podpinając tylko do wtyczki ., a wtyczkę tak jak we wcześniejszych postach odpina się wciskając przy kabelkach. na samym początku od zewnętrznej strony... No więc jak już sprawdziliśmy że nasz wymienny zamek działa .. wpinamy plastikową część klamki zewnętrznej.. wkładamy linkę na miejsce ... no i powoli wkładamy klamkę zewnętrzną w jej otwór. Zwracamy uwagę na zewnętrzne uszczelki żeby były na miejscu bo inaczej bedzie trzeba od nowa zakładać klamkę. Klamkę wkładamy od strony zawiasów drzwi potem wkładamy część od zewnętrznej.. i zeby to wcisnąć mysimy od wnętrza drzwi podnieść żelazną klapkę klamki w górę ... jak zaskoczy możemy przykręcić od wnętrza klamkę zewnętrzną przykręcamy zamek na krawędzi. Nie zapomnijcie o prowadnicy do szyby !!! Podpinamy wtyczkę i testujemy klamkę, zamek, i centralny zamek.. jak działa zaklejamy gąbeczkę i zakładamy boczek - podpinamy przełącznik podnoszenia szyby. Przykręcamy boczek.. pamiętając aby 2 śruby które są w uchwycie otwierania drzwi przykręcić mocno - solidnie.. Na koniec wkręcamy śrubkę w klamce wewnętrznej .. Zakładamy zaślepkę okrągłą .. i GOTOWE !!! Mam nadzieję że mój opis pomoże. Mi to wszystko zajęło 4h ale wiele rzeczy robiłem na czuja.. W sumie ok 1-2h powinno to zająć jeśli ma się odpowiednie narzędzia.. Powodzenia
sebarave jest offline   Odpowiedź z Cytatem