Temat: [1,8 D i TD] Mondeo Mk2 zawór EGR
View Single Post
Stary 02-10-2005, 08:08   #7
Pzy
ford::professional
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Skąd: W-wa
Postów: 1,487
Domyślnie

Cytat:
Napisał biernik
a tak ogolnie co za cel ma zaslepienie tego wynalazku, gdyz niewiem czemu a juz mnie ciągnie zeby to zaślepić??
EGR (Exhaust Gas Recirculation Valve) - czyli Zawór Recyrkulacji Spalin.
W takim razie trochę teorii Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Silniki diesla z wtryskiem bezposrednim charakteryzują się wyższą temperaturą spalania, niż starsze generacje diesli - co skutkuje większą zawartością tlenków azotu w spalinach. Aby zredukować zawartość tychże tlenków w spalinach należy obniżyć temperaturę spalania, co można uzyskać poprzez doprowadzanie do kolektora dolotowego pewnej ilości spalin (z reguły jest to 5-15 % ogólnej zawartości ładunku dostarczanego do kolektora dolotowego). Wartość ta nie może być dowolna, gdyż z kolei zbyt duża ilość recyrkulowanych spalin może powodować wzrost zawartości węglowodorów, tlenku węgla oraz sadzy w spalinach. I właśnie za "dozowanie" spalin dostarczanych z poworotem do kolektora ssącego odpowiada EGR, który z kolei sterowany jest przez ECU. Z reguły EGR pozostaje otwarty w czasie biegu jałowego silnika oraz może otwierać się także w czasie jazdy bez obciążenia. W pozostałych momentach (np. przyśpieszanie) jest zamknięty, gdyż mógłby powodować m.in. obniżenie osiągów auta.
Tak więc głównym powodem stosowania EGR jest konieczność spełnienia określonych norm czystości spalin.

Zaślepienie EGR wpływa korzystnie na zmniejszenie dymienia oraz może wpłynąć w nieznacznycm stopniu na poprawę osiągów (w nieznacznym stopniu - gdyż w czasie normalnej pracy i tak EGR w czasie przyśpieszania jest zamykany).
Innym korzystnym objawem zaślepienia EGR jest czystość kolektora dolotowego - pracujący EGR dostarcza do dolotu silnika "paskudną czarną maź", która następnie dostaje się do cylindrów...
Każdy kto widzi tą "maź" po raz pierwszy (np. przy okazji odkręcania EGR) z reguły jest w niezłym szoku Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. bo z jednej strony filtrujemy powietrze dostarczane do silnika, aby nie miało najmniejszych zanieczyszczeń, a z drugiej strony wraz z tym powietrzem pakujemy w kolektor "smołę" :twisted:
Zaślepienie EGR ma też jednak pewien minus. Otóż jak napisałem wcześniej recyrkulacja spalin wpływa na obniżenie temperatury spalania. Zamykając EGR - likwidujemy ową recyrkulację...
Ja w każdym razie mam zaślepiony EGR już od prawie 2 lat i jak na razie nie widzę żadnych minusów...
__________________
Mondeo MkIII 2.0 TDDi sedan Ghia
...
moja przygoda z Fordem już się skończyła...
jednak miło wspominam wspólne chwile z moim Mondkiem
i 120.000 km, które wspólnie przemierzyliśmy...
Pzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem