View Single Post
Stary 21-08-2018, 16:09   #27
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Wątek o Epicu był pisany w 2010 roku. Wtedy też - ponieważ temat był bardzo aktualny - można było sporo informacji zdobyć. Wg moich ówczesnych informacji z różnych hurtowni twornik Delphi 9160-562B jest do Transita. Firmy naprawiające pompy żadnych informacji nie udzielały (i tak jest nadal). Z wiadomych względów...
Generalnie tematu do końca nigdy nie rozgryzłem. W opisie starszej wersji EPIC-a który przetłumaczyłem z angielskiego i jest on zamieszczony na Forum, piszą że zawór start-stop uruchamiany jest stacyjką - otwiera i zamyka dopływ paliwa do pompy. Czyli sygnał albo jest, albo nie ma. Ale piszą o zmodyfikowaniu zaworu (inny twornik) i innym sposobie sterowania nim w latach późniejszych - steruje nim PCM. W innej instrukcji EPIC-a (link jest zamieszczony na Forum) piszą z kolei o sterowaniu zaworu start-stop sygnałem PWM, czyli sygnałem o stałej częstotliwości, ale o zmiennym czasie trwania impulsu. Prawdopodobnie jest to opis działania układu po modernizacji zaworu (w 1994 roku). Logika podpowiada, że przy sygnale PWM mniejsza masa twornika na pewno jest korzystniejsza - tak pod względem precyzji działania jak i trwałości. Czyli w tym późniejszym wykonaniu zawór nie tylko odpowiada za zatrzymanie silnika, ale także uczestniczy w kształtowaniu ciśnienia wewnętrznego paliwa w pompie.

Ilość różnych wykonań twornika wynika z tego, że EPIC był stosowany w wielu różnych autach wielu marek - począwszy od Mercedesa, skończywszy na Citroenie...
Na twoim miejscu szukałbym twornika Delphi 9160-562B, najlepiej w zestawie naprawczym ze sprężynką i oringiem. Czy uda ci się kupić - tego nie wiem...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem