View Single Post
Stary 16-10-2013, 21:35   #1
kryzys
ford::average
 
Avatar kryzys
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 07-07-2006
Skąd: Kraków - miasto smoków i smogu
Model: VW
Silnik: Pb
Rocznik: 2017
Postów: 188
Domyślnie naprawa zacinającej się regulacji wysokości pasa bezpieczeństa Mondeo MK4

Pewnego pięknego dnia postanowiłem się zabrać za zacinającą się regulację wysokości pasa bezpieczeństwa. Generalnie i tak się tego nie używa ale przy czyszczeniu samochodu zawsze podnosiłem i opuszczałem pas żeby przetrzać plastiki na słupku i jak na złość zawsze się zacinała ta regulacja w najwyższym położeniu. W końcu zacieła się tak że nie chciałem się z nią szarpać aby jej nie połamać. No i zaczynamy dochodzenie...

Przyczyną blokowania się regulacji jest błąd konstrukcyjny prowadnicy "spustu", sama naprawa jest banalna. Element który blokuje położenie wysokości pasa bezpieczeństwa w skutek zbyt niskich prowadnic poprostu kiedy się lekko przechyli blokuje się na nich i nie da się wtedy wcisnąć klawisza do zmiany regulacji położenia wysokości pasa.

Potrzebujemy: ok 30 minut; śrubokręty: mały płaski do wyciągnięcia zaślepki, krzyżakowy do odkręcenia śrubki z za zaślepki; torxa (chyba t20) do odkręcenia mechanizmu regulacji wysokości pasa ze słupka, mały ostry scyzoryk do naprawy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .

1. podważamy i wyciągamy zaślepkę "AIRBAG" - jest za nią śrubka do wykręcenia, ale jak regulacja zablokuje się w najwyższym położeniu to nie da się jej wykręcić i mamy trochę trudniej ponieważ przedłużenie klawisza regulacji zasłania dostęp do tego wkręta.
2. odsłaniamy uszczelki z obu stron plasiku i delikatnie podważamy aby rozpieły się zatrzaski - jeżeli odkręciliśmy śrubkę z pkt. 1 to plastik schodzi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. a jak nie bo wkręt jest zasłonięty to... jasny plastik z regulacją jest nasunięty w ciemną obudowę słupka dość głęboko i raczej nie da się go wysunąc nic nie łamiąc. Dlatego należy go delikatnie wygiąć na środku w stronę zagłówka (do wewnątrz samochodu) i ruszać regulacją góra-dół - plastikowy klawisz powinien się wypiąć z mechanizmu i zjechać na dół odsłaniając nam śrubkę z pkt.1 którą teraz wykręcamy i ściągamy jasną osłonę.
3. Torxem odkręcamy mechanizm ze słupka (2 śruby), wyciągamy jedną śrubę i wysuwamy prowadnicę z mechanizmu.
4. Nożykiem podcinamy dolne prowadnice elementu blokującego położenie w mechaniźmie tak aby aby płynnie się chował i nie blokował o nic (zaznaczone na ostatnim zdjęciu - element w pozycji zablokowanej o dolną prowadnicę).
5. Wszystko skręcamy w odwrotnej kolejności.

Bump:
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 2013-10-05 13.29.26.jpg (94.9 KB, 1059 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2013-10-05 13.29.33.jpg (84.3 KB, 1050 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2013-10-05 13.32.10.jpg (88.8 KB, 1054 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 122.jpg (93.0 KB, 1079 wyświetleń)
__________________
"Życie człowieka ma kolor jego wyobraźni..."

JEDŹ BEZPIECZNIE ! 1.8 TDCI - 220 km/h

Ostatnio edytowane przez kryzys ; 09-01-2014 o 14:11
kryzys jest offline   Odpowiedź z Cytatem