Temat: [Focus 2004-2008] Płyn chłodniczy pod dywanikiem
View Single Post
Stary 18-01-2020, 18:03   #45
CO_TO
ford::average
 
Avatar CO_TO
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 04-03-2012
Skąd: Łódź
Model: Focus MKII
Silnik: 1,6 100km benzyna
Rocznik: 2005
Postów: 102
Domyślnie Odp: Płyn chłodniczy pod dywanikiem

Witajcie towarzysze.
Na wstępie bardzo dziękuję każdemu komu się chciało opisać ten problem. Dzięki temu postowi nie wywaliłem kasy na nagrzewnice no i do reszty nie osiwiałem przy jej ewentualnej wymianie. Opiszę jak poszło u mnie, kilka wskazówek, a może i ja komuś pomogę.

Generalnie jest tak jak pisali poprzednicy. Aby dostać się do łączeń należy wykręcić schowek wraz z drzwiczkami i zdjąć dla ułatwienia ogranicznik drzwiczek. Od spodu wypinamy z zawiasów skrzynkę/deskę z bezpiecznikami, odsuwam maksymalnie w prawo. Nie trzeba odpinać wtyczek, polecam okryć na wszelki wypadek szmatą co by nie zalać. I już wszystko widać.

1) Płaskim śrubokrętem zdjąłem klips. Wkładamy w otwór zamka klipsu, lekko przekręcając/naciskając otwiera się.

2) Płaski mały śrubokręt DELIKATNIE wsuwamy w łączenie rurek i merdamy lewo/prawo. Tak by rozsunęły się dosłownie milimetr czy dwa. Po złapaniu za łączenie będzie już wyczuwalny luz. Następnie od strony silnika łapiemy za rurkę i delikatnie potrząsając/merdając wysuwamy. Tak ze trzy centymetry. Robiłem wszystko żeby nie dotykać rurek od strony nagrzewnicy. Znając szczęście coś za mocno bym szarpnął i do reszty osiwiał. 😊

3) Mając rozłączone rurki umieszczamy nowy o-ring w grubszej, wychodzącej z grodzi. Na samym jej początku jest rynienka w którą należy go włożyć. Tak jak pisali poprzedni szczęśliwcy KONIECZNIE smarujemy uszczelkę. Ja dodatkowo wysmarowałem również rurkę „męską”. Tą mniejszą idącą od nagrzewnicy. Następnie delikatnie merdając/trzęsąc rurką wychodzącą z grodzi zestawiamy z drugą. Dalej od strony silnika wpychamy i od środka już dociągamy. Weszła jedna w drugą bez żadnych narzędzi.

4) Zakładamy klips. UWAGA: klips nie jest symetryczny, pasuje tylko w jedną stronę. Spójrzcie na progi wewnątrz, z jednej strony jest wyższy i grubszy. Tym grubszym do dołu, w stronę nagrzewnicy. Zapina się ręką bez przykładania siły. Klips raczej nie ma zadania uszczelniającego. Łapie rurki za ranty aby się nie rozłączyły. Po jego zapięci można nim obrócić.

No i chyba tyle. Kupiłem oryginalne o-ringi + klipsy. W zasadzie klipsy nie potrzebnie, stare można zapiąć jeszcze raz. Dajcie spokój z jakimiś zamiennikami. W sumie koszt 50zł wszystkiego w oryginale. A z zamiennikami wiadomo jak jest. Nie stać nas na takie oszczędzanie 😊

Leciało z jednej rurki. Na zdjęciach o-ring z niej wyciągnięty. Wygląda jak by został uszkodzony podczas montażu. W drugiej rurce o ring wyglądał jak nówka. Na wszelki jednak również wymieniłem.

Pozdrawiam.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 1.jpg (89.5 KB, 188 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2.jpg (91.6 KB, 189 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 3.jpg (97.4 KB, 187 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 4.jpg (102.4 KB, 175 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 5.jpg (97.0 KB, 159 wyświetleń)
CO_TO jest offline   Odpowiedź z Cytatem