View Single Post
Stary 13-12-2021, 16:53   #1
RomanRybak
ford::amateur
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 13-12-2021
Skąd: Wrocław
Model: Fusion
Silnik: 1.4 benzyna 80KM 59kW
Rocznik: 2004
Postów: 9
Exclamation Uszkodzony alternator lub regulator napięcia

Dzień dobry,
w ostatnich dniach zaskoczyła mnie niemiła niespodzianka jaką postanowił przygotować mi mój samochód:
- F...F 1.4 benzyna 2004;

Pierwszy problem z jakim się napotkałem to brak możliwości dostania się do auta poprzez pilot. Gdy już dostałem się do środka kontrolka poziomu paliwa, temperatury migały; Prędkościomierz oraz obrotomierz delikatnie się unosiły. Do tego specyficzny dźwięk elektroniki - próby jej... uruchomienia( ? ). To ten dźwięk, gdy kluczyk zostaje ustawiony w pozycji pierwszej i uruchamia się elektronika. Przez to, że nie miałem możliwości odpięcia akumulatora chwilowo rozłączyłem bezpiecznik F20 (o ile mnie pamięć nie myli). Pomogło, wskaźniki się ustabilizowały, zwarcie( ? ) zaniknęło.

Samochód stał ok. półtora dnia. Ostatnia jazda nie wskazywała by miał on jakikolwiek problem. Brak radia, a światła na pewno były wyłączone. Akumulator również był całkiem niedawno (koło roku, maksymalnie dwóch) wymieniany na nowy. Jedynym urządzeniem, które pobierało prąd to kamerka do rejestrowania drogi. Pobierała prąd z gniazda zapalniczki. Wątpię, by była w stanie rozładować akumulator przez półtora dnia. Tym bardziej, żeby była powodem awarii elektroniki w takim stopniu.

Naładowałem akumulator =~ 65%;
Uruchomiłem auto i pojawiła się kontrolka wskazująca na brak ładowania akumulatora. Sprawdziłem akumulator, w spoczynku napięcie =~ 12.3V;
Po uruchomieniu i ustabilizowaniu pracy elektroniki napięcie =~ 11.5V;
Po wyłączeniu napięcie znów wzrosło do stanu w jakim był akumulator podczas spoczynku. Może z ubytkiem części dziesiątych o max 1;
Sprawdziłem również czy coś nie "kradnie" prądu - nie.

Doszedłem do wniosku, że to szczotki w alternatorze. Szukałem owych w internecie i nie mogę znaleźć odpowiadających modelowi auta.
Postanowiłem, że sprawdzę czy może to być wina regulatora napięcia. Odpowiedzi są niejednoznaczne. Część wpisów na forach, oraz stronach eksperckich mówi, że tak. Część natomiast, że przy uszkodzonym regulatorze, napięcie powinno rosnąć i nie powinno rozładować akumulatora. Efekt wręcz powinien być przeciwny... ( Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ).

Pytanie grzmi... Czy to jest po prostu bez szczotkowy alternator Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i winny jest regulator? Może ja po prostu nie umiem skutecznie szukać i wystarczy wymienić szczotki?

Przepraszam, że taki elaborat, jednak zależy mi by skutecznie was poinformować co już wiem i co udało mi się w tym zakresie osiągnąć, by sprawnie rozwiązać problem.

Pozdrawiam
Romek
RomanRybak jest offline   Odpowiedź z Cytatem