View Single Post
Stary 09-09-2009, 07:58   #16
trtami
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Kielce
Model: Ford Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI, 140KM
Rocznik: 2007
Postów: 372
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Cytat:
Napisał keisim Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trtami, mam 3-pozycyjny przełącznik świateł i bardzo sobie chwalę tryb skandynawski. Przy zakupie auta chcieli mi go włączyć ale odmówiłem... a potem sam poprosiłem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
* pozycji 0/OFF używam w dzień - świecą światła mijania, brak podświetlenia wnętrza i zegarów, jasność Convers+ na full
* pozycji 1 używam przy wjeżdżaniu na kanał, etc... generalnie gdy nie chcę oślepiać kogoś światłami mijania - świecą tylko światła pozycyjne, podświetlone wnętrze i zegary, Convers+ świeci z jasnością zadaną na pokrętle
- pozycji 2 używam po zmierzchu - świecą światła mijania, podświetlone wnętrze i zegary, Convers+ świeci z jasnością zadaną na pokrętle

Oprócz zwolnienia z pamiętania o każdorazowym włączeniu świateł tryb skandynawski załatwia problem regulacji jasności Convers+ : w dzień jasność jest na full a w nocy na takim poziomie jaki zadasz na pokrętle. Bez trybu skandynawskiego trzeba codziennie regulować...

W tym przypadku (3 stopniowy przelacznik) moze i jest to jakies rozwiazanie - jednak wg mnie bardzo kiepskie bo:
1) nie masz mozliwosci wylaczyc swiatel jesli silnik masz zapalony (np czekasz w zimie i auto chodzi bo chcesz miac wlaczone ogrzewanie i komus po oczach swicisz - wg mnie to juz dyskfalifikuje tryb skandynawski)
2) w trybie skandynawskim swiecą rownież swiatla mijania z tylu lub ewentualnie postojowe.
- w sumie nie widze zadnych korzysci z takiego rozwiazania bo pobor mocy jest taki sam w trybie skandynawskim oraz jedynie teoretycznie nigdy nie zapomnisz o wlaczeniu swiatel bo nie ma takiej mozliwosci - i sam nie wiem czy to zaleta czy wada jesli w pelni nie moge sterowac oswietleniem swojego samochodu.
3) jesli masz na pozycji off i jest ciemno to mimo wszystko i tak trzeba recznie przelaczac na on bo convers+ nie swici i nie ma podswietlenia zegarow


U mnie jest 4-ro stopniowy przelacznik swiatel (off, postojowe, mijania, auto)
i chcialbym miec mozliwosc calkowitego wylaczenia swiatel jesli samochod chodzi.

1) off - wylaczone wszystkie swiatla
2) postojowe - standardowo wlaczaja sie swiatla postojowe
3) mijania - wlaczaja sie swiatla mijania
4) auto - wlaczaja sie swiatla dzienne lub mijania w zaleznosci od czujnika zmierzchu
nie musze nic przelaczac bo wszystko dziala calkowicie automatycznie
i np jesli wjade do tunelu to automatycznie sie wylacza dzienne a wlaczy swiatla mijania.

Takie rozwiazanie jest optymalne i tak to dziala w wiekszosci nowych samochodow ktore maja swiatla dzienne montowane fabrycznie.


Takie rozwiazanie powoduje to ze jesli bede chcial to zawsze mam na auto i tez nigdy nie zapomne a wlaczeniu swiatel a jednoczesnie mam mozliwosc wylaczenia calkowicie osiwetlenia w przypadku wlaczonego samochodu - to jest wazne.
Dodatkowo montujac swiatla dzienne to oszczedzam dosyc sporo paliwa bo u mnie na kompie jesli wlacze siwatla mijania to spalanie wzrazta z 0,6k l/h do 0,8 : 0.9 l/h
W przypadku swital skandynawskiech nie ma zadnego uzasadnionego ekonomicznie czynnika poza tym ze jest sporo niewygodnych rzeczy do sterowania - jak np oswietlenie convers+
__________________
Ford mondeo hatchback 2.0 TDCI Titanium X
IVDC, 18'', ??-Xenony, 6CD, Bluetooth, VOICE command,

Ostatnio edytowane przez trtami ; 09-09-2009 o 08:47
trtami jest offline   Odpowiedź z Cytatem