View Single Post
Stary 27-01-2009, 09:55   #10
KrisK
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2008
Skąd: Poznań
Model: Kuga 2.0 TDCI 4x4 Tit, Mondeo hb AWD 180 tit
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011/2016
Postów: 37
Domyślnie Re: [MK4] Silniki diesla - dane techniczne i kilka pytań...

Cytat:
Napisał peterpz
Tak, porównywałem do VW CR. Wiem, że pompowtryskiwacze to porażka VW ale teraz już chyba powrócą do swoich najlepszych diesli.

Chodzi mi tylko o to, że gdyby 1.8TDCi posiadał 16V, miałby lepsze napełnianie cylindrów powietrzem, szczególnie przy wyższych obrotach, co daje mniejsze zużycie paliwa (lepsze spalanie, łatwiej napełnić szybko cylinder wielką dziurą niż małą, to samo z opróżnianiem) i można też osiągnąć większą moc jeśli się chce. Niby dlaczego 2.0 i 2.2 jako nowsze konstrukcje posiadają 16V? Na pewno gdyby miał drugi wałek byłby mocniejszy oraz przy takiej samej mocy (zał. 125 KM) oszczędniejszy.

Jednak po dłuższym zastanowieniu taka polityka forda wydaje się nie być wcale tak głupia. To marketing decyduje. 1.8 jest dużo tańszy w produkcji i zakupie, więc to w sumie może i dobrze. Zysk ze spalania 0.5 litra mniej na 100km mógłby się nigdy nie zwrócić w stosunku do kasy wydanej na projekt silnika i droższy zakup. Jak ktoś chce mieć lepszy silnik niech bierze 2.0 ale musi być go na to stać... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie ganię nikogo za zakup 1.8 i nie twierdzę, że jest to zły silnik lub że nie warto tego kupować! Dowiedziałem się dzisiaj o tych 8 zaworach i byłem zaskoczony. Swoje zdanie mogę wyrazić na tym forum, bo nie mam takich znajomych, którym mógłbym wyrazić moje zdanie na ten temat Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

PS: Małe porównanie:
Silnik 8 zaworowy benzynowy kręci się max do 6 tys RPM
Silnik 16 zaworowy i japoński kręci się zawsze do 7 tys, sportowe do 8 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Silnik 1,8 TDCI jest typowym przykładem polityki Forda mającej na celu zwiększenie sprzedaży diesla znacznie tańszego w produkcji i na dodatek trwałego. Przy założeniu że jest "moda" na silniki o małej pojemności to jak najbardziej sensowne działanie. DOdatkowo silnik ten zapewnia w miarę poprawną dynamikę i jeśli ktoś nie goni non stop to mu w zupełności wystarczy (np samochody firmowe). Silnik 2.0 TDCI jest optymalny a 2.2 daje zdecydowanie najwięcej frajdy ale i też sporo kosztuje (pizoelektryczne wtryski i CR 3 generacji niestety kosztuje). Masz rację że silniki 16 v są odrobinę wydajniejsze ale też znacznie bardziej kosztowne w produkcji. Z informacji uzyskanych w Fordzie silnik 1.8 nie jest starą konstrukcją bo nieiwele ma wspólnego z 1.8 TDCI z poprzedniego Focusa ale nie mam danych więc się nie wypowiadam. Z silnikiem 1.8 TD Forda to już chyba nic wspólnego nie ma...
KrisK jest offline   Odpowiedź z Cytatem