View Single Post
Stary 19-09-2022, 18:25   #20
Alares
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 01-06-2021
Model: Mondeo
Silnik: 2.0
Rocznik: 2009
Postów: 23
Domyślnie Wypadanie zapłonu, trzęsie na zimnym

Witam Forumowiczów,

Jestem posiadaczem Mondeo MK4 2009r 2.0 Duratec HE kombi z przebiegiem około 260k km + roczna instalacja gazu STAGG (na gazie zrobione jakieś 40k km).

Od ponad miesiąca męczy mnie temat wypadania zapłonu na pierwszym cylindrze na zimnym silniku.
Objawem jest trzęsienie budą zaraz po odpaleniu i przez jakieś 10-15min jazdy. Czasami ma też problemy zaraz po starcie z ustabilizowaniem obrotów przy dojeżdżaniu do świateł.
Na ciepłym silniku nic się specjalnego nie dzieje. Ma moc przy przyspieszaniu i nie przerywa w czasie nabierania prędkości.
Stało się tak z dnia na dzień bez specjalnych powodów (po tym jak żona wzięła auto na chwilę...).

Zrobiłem następujące rzeczy:
- Wymiana świec (przy okazji oleju i wszystkich filtrów)
- Wymiana cewki (na nowej jak i na starej jest tak samo)
- Wymiana EGR + adaptacja (wywalał błąd więc i tak był do wymiany)
- Wyczyszczenie przepustnicy
- Sprawdzenie wiązki elektrycznej przy cewkach
- Sprawdzenie czy gdzieś nie ma lewego powietrza w dolocie (nic nie syczy, nie ma żadnych pęknięć)
- Wyeliminowanie wpływu gazu (odłączenie całkowite instalacji od podzespołów elektronicznych auta, odłączenie i zaślepienie przewodu ciśnieniowego gazu z przepustnicy do parownika)
- Usunięcie błędów (kilkukrotnie i zawsze rano po chwili wywala błąd wypadania zapłonu na pierwszym garze)

Nie robiłem:
- nie sprawdzałem wtrysków (bo tak samo się dzieje na gazie jak i na benzynie)
- nie sprawdzałem czujnika temperatury (bo wg komputera temperaturę wskazuje OK)
- nie sprawdzałem ciśnienia w cylindrach (bo teoretycznie objaw byłby tak na ciepłym jak i na zimnym, a dodatkowo była robiona głowica rok temu)
- nie sprawdzałem sterownika (bo rozmawiałem ze specem od ECU i miał kilka takich przypadków w Mondeo MK4 w swojej karierze i żaden z klientów nie zauważył poprawy po wymianie ECU)
- nie sprawdzałem silniczka krokowego (bo teoretycznie problem nie występowałby wyłącznie na 1 cylindrze, a dodatkowo byłby obecny także na ciepłym silniku)

Podpowiedzcie mi proszę co jeszcze mogę sprawdzić bo wyczerpałem pulę pomysłów…
Komputer żadnych więcej błędów nie wypluwa poza wypadaniem zapłonu na pierwszym cylindrze.

Z góry dziękuję za każdą sugestię.
Alares jest offline   Odpowiedź z Cytatem