View Single Post
Stary 12-01-2010, 13:53   #1
MINIO_STW
ford::average
 
Avatar MINIO_STW
 
Zarejestrowany: 07-06-2009
Skąd: Stalowa Wola
Model: Mondeo
Silnik: 2,0 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 134
Domyślnie Dysze spryskiwaczy - uwaga - możliwosc zapalenia

Witam was. Opisujac swoja dzisiejsza przygode chcialbym was przestrzec jak z rzeczy niewielkiej ktora ma nam ulatwiac zycie mozna stracic cale autko, ktore moze sie spalic. Mowa o podgrzewanych dyszach spryskiwacza. Moje naszczescie ocalalo, ogien w pore zagaszony ale...... moglo byc naprawde nieciekawie.
Otoz:
Nie dzialal mi ostatnimi czasy tempomat. Przepalony bezpiecznik wymienilem na nowy i chcac sprawdzic czy dziala ruszylem. Po chwili poczulem swad spalenizny. Zatrzymalem sie i zaczalem niuchac skad dochodzi. Myslac ze ze skrzynki bezpiecznikow lub kierownicy (guziki od tempomatu) zobaczylem wydobywajacy sie dym z komory silnika.
Otworzylem maseczke ale po dymie ani sladu. Odpalilem silnik raz jeszcze i ze zdumienia widze ze dym wydobywa sie nie z silnika ale z otwartej maski od strony podszybia. Po wylaczeniu silnika dym po chwili zniknal. Zaczalem wiec rozbierac wygluszenie maski, i od strony spryskiwacza kierowcy doszedl mnie widoczny ogien. Palila sie kostka spryskiwacza, kabel doprowadzajacy prad do sprysku oraz mata wygluszajaca od wew strony zaczynala sie juz tlic. Ogien jeszcze naszczescie w pore niewielki szybko ugasilem. Autko cale troche smierdzi spalenizna, maska niestety od zewnetrznej strny ulegla uszkodzeniu. Opalilo ja na kolor zloty i odprysnal lakier na powierzchni ok 4cm srednicy. Straty nie sa duze w porownaniu z tym co moglo by byc.
Po wszystkim zaczalem dochodzic co bylo przyczyna, i:
Powodem bylo albo zwarcie w srodku dyszy w podgrzewaczu lub przetarcie sie kabelkow o maske i ich zwarcie efektem czego powstala iskra. Przepiecie wywalalo bezpiecznik no i odcinalo dysze czego nie jest sie raczej w stanie zauwazyc, tempomat i klime.
Radze abyscie w wolnej chwili odpieli sobie tapicerke i sprawdzili glownie kabelki czy nie przecieraja sie gdzies o maske, jak cos podizolowac dla swietego spokoju, lub jak ja wywalic kabelki i zalozyc zwykle dysze bo szczerze podgrzewanych to ja juz nie chce.
BTW - tempomat dziala i fajnie ze ma w czym :-))

Ostatnio edytowane przez jvc ; 20-02-2013 o 11:51 Powód: Poprawa tytułu
MINIO_STW jest offline   Odpowiedź z Cytatem