View Single Post
Stary 20-03-2017, 09:55   #1
obcy77
ford::beginner
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 24-10-2016
Skąd: Krubin
Model: Mondeo mk4 Tournier Aut.
Silnik: 2,3 benzyna + LPG
Rocznik: 2010
Postów: 32
Domyślnie Duży ubytek oleju, czarny olej po wymianie i olej w kolektorze

Witajcie, jestem nowy na forum.
Wcześniej miałem Fokusa 1.8 teraz pora na Mondeo 2.3+LPG Automat.
Auto kupiłem w zeszłym roku, niezrażony opinią, że silnik 2.3 lubi brać olej. Jeżdżąc przez ten czas systematycznie kontrolowałem stan oleju i robiłem dolewki - od razu po kupnie wymieniłem olej na fordowski 5W30 i dolewki ten sam olej. W sumie przez 12 tys. dolałem 5 litrów.
W sobotę wymieniałem olej po raz kolejny, tym razem na MILLERS OILS PREMIUM XF LONGLIFE ECO 5W30. Ponieważ przez jakiś czas mnie nie było a autem jeździła żona okazało się że auto "nie potrzebowało" dolewek. Teraz przy zlewaniu oleju zeszły może max 3 litry! Olej czarny jak z diesla.
Przy okazji robótek ręcznych wyczyściłem przepustnicę. Zerknąłem też do środka kolektora i zauważyłem tam czarną maź na ściankach.
Szukałem na forum schematów jak zdemontować kolektor do czyszczenia - chciałem też od razu nieszczęsne klapki obejrzeć, ale wszędzie schematy dotyczą silnika 2.0. Z uwagi na LPG nie chciałem ryzykować odkręcania kolektora na czuja, żeby się nie okazało, że odkręcę nie to co potrzeba i coś bedzie nie tak - stąd poszukiwania schematu.
Powiedzcie proszę, skąd w kolektorze może wziąć się olej? Co może być przyczyną brania oleju w takiej ilości ( dla mnie to sporo ale może to standard w tym silniku). Autem głównie jeździ żona - nie jest pierwsza spod świateł ale nie jest też zawalidrogą.
obcy77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem