View Single Post
Stary 21-07-2020, 20:30   #1
cinek15c
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 14-07-2019
Skąd: Marki
Model: Focus MK3, Focus MK3 FL
Silnik: 1.6 Ti-VCT 125KM, 2.0 TDCi 180KM
Rocznik: 2011, 2015
Postów: 89
Question 1.6b 125KM Błąd P0420 - analiza wykresów pracy sond

Witam,

od około miesiąca jestem w posiadaniu Focusa 1.6 benzyna, 125KM, 2011 rok. Przebieg auta to około 194 tysiące km.

Przez 2-3 tygodnie miejskiej jazdy nie pojawiały się żadne błędy, jednak ostatnio na trasie podczas jazdy przez dłuższą chwilę ze stałą prędkością 80-100 km/h na 5 biegu, pojawił się check engine na desce rozdzielczej.

Po sprawdzeniu kodu błędu okazało się, że jest to: "P0420 - Skuteczność układu katalizatora poniżej wartości progowej (rząd cylindrów 1)". Błąd został skasowany, jednak następnego dnia w podobnych okolicznościach znów się ukazał.

Auto jest wyposażone w 2 katalizatory i 4 sondy lambda. Po przeczytaniu kilku tematów na forum na temat tego błędu postanowiłem sprawdzić sondy lambda przy użyciu forscana. Test wykonałem podczas 20-30 minutowej jazdy na rozgrzanym silniku. Jednak nie ogarniam do końca interpretacji wyników tego testu, w związku z czym zwracam się do was z prośbą o pomoc.

Dodam jeszcze, że przy podłączonej diagnostyce udało mi się wyłapać jeszcze 2 inne błędy, które wcześniej nie zapisywały się w systemie:
1. "Kod: P2297 - O2 poza zakresem podczas zwalniania - rząd cylindrów 1, czujnik 1"
2. "Kod: P2298 - O2 poza zakresem podczas zwalniania - rząd cylindrów 2, czujnik 1"

Czy na podstawie tych błędów i testów można stwierdzić, że katalizatory zakończyły swój żywot i trzeba się rozglądać za nowymi?
Czy może któraś z sond lambda nawala i wystarczy ją wymienić?

Link do pliku z forscana: https://drive.google.com/file/d/1YTHouF4zmeDKgO7acVXnkSphuXKS8ZEi/view?usp=sharing

Dzięki za każdą pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
cinek15c jest offline   Odpowiedź z Cytatem