View Single Post
Stary 21-02-2012, 20:28   #1
skoru
ford::average
 
Imię: Szymon
Zarejestrowany: 07-12-2010
Skąd: Podkarpacie
Model: Mondeo mkV | Volvo XC70
Silnik: 1.5 EB MT | 2.5T AT
Rocznik: 2016 | 2015
Postów: 91
Domyślnie fabryczne WEBASTO - ASO nie umie naprawić

Witam wszystkich fordziarzy Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Chciałbym Wam opisać swoje perypetie ze esiem, na szczęście zakończone (póki co..) szczęśliwie.

Esiu ma zaledwie kilka tygodni, ma fabryczną nagrzewnica zasilana paliwem z możliwością programowania (w skrócie: webasto). Od początku nagrzewnicy nie dało się uruchomić gdy był włączony silnik (czyli funkcja dogrzewania silnika i wnętrza przy zimnym rozruchu) jednak nie miałem czasu się tym zająć. Pewnego dnia nagrzewnica przestała działać w ogóle - próba uruchomienia jej z pilota czy conversa nie dawała kompletnie nic.

Oczywiście udałem się z tym do serwisu. Po trzech godzinach czekania przyszedł opiekun serwisowy i mówi że (UWAGA!) "podpięcie auta do komputera nic nie wykazało i nie wiedzą co to jest"Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.)) myślałem że się przewrócę - w trzy godziny to się robi format i stawia system na pentium 120 turbo 16 MB RAM a nie sprawdza komunikaty o błędach w OBD! Moja delikatna sugestia do pana że mnie zaraz szlag trafi spowodowała że wziął mnie na halę napraw i od tej pory na własne oczy widziałem jak pan Ziutek najwyraźniej po kursie obsługi syreny bawi się w diagnostę kilkutygodniowego auta za 170 plnów.. PANOWIE ZGROZA! On nie miał pojęcia nt obsługi i diagnostyki komputerów, klikał losowo w ikonki, restartował swój komputer, w ciągu 45 minut (tyle wytrzymałem z nim na hali) jakieś 20 razy uruchamiał i gasił silnik (mimo że na komputerze wyświetliło mu się "turn the ignition on" a nie "engine on"!) w końcu stwierdził że musi obejrzeć samo webasto (to co on robił przez wcześniejsze 3 godziny ja się pytam?!?!) i w tym celu odkręcił i zdjął koło - piękną, nową 16 calową aluminiową felę, po czym z jakiegoś metra strzelił lewą stroną koła w podłogę jakby to była najnormalniejsza rzecz pod słońcem - panowie SERCE KRWAWI a przed oczami ma się te wszystkie chwile kiedy z takim pietyzmem delikatnie opiera się felgę o ścianę garażu coby jej nie porysować...
Popatrzył, pomacał i stwierdzi: "no, webasto jest, i wygląda jak nowe.."Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W czasie gdy byłem na hali miałem okazję popatrzeć jak pracuje serwis na drugiej zmianie (rzecz się działa w godzinach 18-23) auta z podniesionymi maskami stoją, radio gra, a mój diagnosta - specjalista był jedynym człowiekiem który w ogóle stał przy jakimś aucie - reszta się plątała po hali jak smród po gaciach! Obok mojego esia na hali stało Mondeo gościa który czekał na auto w poczekalni. W ciągu tych 45 min NIKT DO JEGO AUTA NAWET NIE PODSZEDŁ, rozumiecie?

Stwierdziłem że mam dość. Doradcy powiedziałem że wracam do domu. Po paru dniach zadzwonili z diagnozą: padł przewód doprowadzający paliwo do nagrzewnicy, czas oczekiwania: 5 dni. Wczoraj pojechałem po auto, webasto działa, przyczyna: wada fabryczna, błędny montaż przewodu przez co zapowietrzenie układu i deaktywacja nagrzewnicy. Funkcja dogrzewania nadal nie działa, pomimo zgłoszenia usterki przy oddawaniu samochodu na serwis. Znowu stres, znowu wyklinanie "szpecjalistów" od diabłów i powrót do domu autem żony.

Dziś grzecznie zadzwonili że auto gotowe, że działa nagrzewnica również w trakcie jazdy. Powód usterki: złe ustawienia w komputerze sterującym. Żaden z diagnostów przez ponad tydzień tego nie wykrył, potrzebowali specjalnych instrukcji z Ford Polska.

Wnioski z tej historii są takie: Nie wiem jak działają inne serwisy forda, ale to z jak ogromną niekompetencją, niechlujstwem i spychologią spotkałem się w moim serwisie graniczy z absurdem! Na swojej drodze przez mękę nie spotkałem tam ani jednego serwisanta przygotowanego merytorycznie do obsługi tak skomplikowanych samochodów jakimi są nowe Fordy. Wyobrażacie sobie że tacy ludzie - nie wiem - kalibrują Wam ESP, BLIS czy aktywny tempomat? Boże BROŃ.

Sorki za przydługi temat, ale mam nadzieję że ten post pomoże komuś z podobnym problemem z fabrycznym webasto i być może pozwoli spojrzeć bardziej krytycznym okien na serwis Forda.
Ktoś kiedyś powiedział że każdy kumaty mechanik zakłada własny warsztat, a w autoryzowanych zostają tylko.. sami sobie dokończcie. Pozdrawiam,

Ostatnio edytowane przez skoru ; 21-02-2012 o 22:12
skoru jest offline   Odpowiedź z Cytatem