Temat: [Focus 2014-2018] Czujnik ciśnień DPF
View Single Post
Stary 23-04-2024, 07:20   #18
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,621
Domyślnie

Odkopię ten dość leciwy temat, gdyż nie ma sensu zakładać nowego a tematyka zbliżona. Otóż od wczoraj coś dziwnego zaczęło dziać się w Foce z dpfem. Soot jak wiadomo rośnie sobie w miarę liniowo a spada dopiero przy wypalaniu. Podczas jazdy autem Soot osiągnął 93%, load ponad 70% i nastąpiła najpewniej próba wypalenia, ale warunki ku temu były słabe (jazda za sznurem samochodów). Temperatura wydechu ponad 500 stopni. I tutaj wydarzyło się coś mega dziwnego - load spadł do wartości 12% a soot pozostał wysoko aż na 89%, a licznik dpf_last nie wyzerował się... Wziąłem więc auto na drogę ekspresową, soot wzrósł do 93% i zaczęło się wypalanie (co ciekawe to zawsze Load inicjował wypalanie przy mojej charakterystyce jazdy). Temperatura z czujników egt super, około 620 stopni czyli świeca dopalająca działa. Wypalił się ładnie do wartości soot 18% a load 3%. Uradowany stwierdziłem, że problem rozwiązany, błędów nie było i nadal nie ma...
No ale nie jest jednak tak kolorowo. O ile wypalenie przebiegło ok, później trwało "doczyszczanie wydechu" które co ileś wypaleń się uruchamia, czyli wysoka temp na wszystkich egt (ponad 500 st), load sobie wzrósł do 7%, co również było ok... tak później działy się rzeczy dziwne. Mianowicie load zaczął spadać aż zleciał do 3%. I żadnym sposobem nie dał się podbić do wartości większych niż 5-6%. Raz się podniósł, to znów spadał. But w podłogę a tu nic jeśli chodzi o load. Pojechałem jeszcze raz w krótką trasę, sporo jazdy pod górę, load zaczął rosnąć do 12%, ucieszyłem się, myśląc że jednak wszystko ok skoro błędów brak. Ale dziś rano jadę do pracy, silnik zimny a tu na odcinku 10km load spadł do 7%, silnik ledwo łapał temperaturę roboczą... Sprawdziłem więc jeszcze odczyty na żywo z czujnika różnicowego ciśnień i u mnie na biegu jałowym jest to 0,0kPa albo "skacze" delikatnie na 0,1kPa. Dodawanie gazu powoduje wzrost odczytu. Wydawało mi się że niby ok, ale jak porównałem z odczytami @kln1920 to się zdziwiłem. U niego świeżo po wypaleniu na jałowym odczyt z dp_dpf to około 1.0kPa, a jak jeszcze dorzuciłem stare odczyty z innej foki ale przy zapełnieniu około 70% to tam było około 1,8kPa również na jałowym. Co ciekawe dziś jak podjechałem pod pracę, patrzę a tu dp_dpf 0,5kPa, myślę naprawił się. Przegazowałem, potem jałowy i znów 0,0kPa. Sam już nie wiem, błędów nie ma, ale tak to raczej nie powinno działać. Gdzie szukać? Czujnik? Rurka? Miał ktoś może taką przypadłość?

Mały update: przejechałem dziś kawałek z pracy i load sobie wzrósł do 11%, patrzyłem na ciśnienie różnicowe podczas jazdy, i przykładowo przy około 2000rpm było nawet 5kPa czyli jakby prawidłowo, sam już nie wiem, może tak ma być?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ostatnio edytowane przez SRS ; 23-04-2024 o 17:51
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem