Temat: [Transit 1986-1991] Czy warto go "reanimować"?
View Single Post
Stary 26-06-2023, 18:32   #44
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Czy warto go "reanimować"?

Cytat:
Napisał EmixAnos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy jest możliwość podniesienia mocy w silniku 2.5D? Szczerze mówiąc, te 68 KM niezbyt wystarczy na żwawe poruszanie się po autostradzie.
Tak w ogóle to jest to możliwe, ale podniesienie mocy o rzeczywiście odczuwalną wartość wymaga bardzo dużych przeróbek - czyli kosztownej inwestycji. Generalnie ten silnik osiągał w seryjnych wersjach aż 115 KM, ale to była wersja turbo z elektronicznie sterowaną pompą Lucasa (system Lucas EPIC). Przeróbka modelu Mk3 na EPIC-a to jest zupełnie kosmiczna robota. Chyba nikt tego jeszcze nie robił. Na całym świecie.

Można podkręcać mechaniczna pompę Boscha, co opisałem (za brytyjskim forum Transita) w wątku "przyklejonym" na początku naszego działu. Ale ty masz pompę Lucas CAV, nie wiem co z tym można zrobić i wątpię, czy ktoś wiedziałby jak ją rozsądnie podkręcić.
Mój pierwszy Transit był właśnie z taką pompą, był to Transit Kombi 9-cio osobowy, krótki, niski, ze skrzynią biegów "czwórką" (typ G). Na czwartym biegu błyskawicznie dochodził do prędkości maksymalnej 125 km/h i tu następowało odcięcie obrotów. Wyraźnie było czuć, że przy szybszym przełożeniu samochód poszedłby - myślę - ze 135 km/h. Przyspieszenia miał zdecydowanie lepsze od Transitów z pompą Boscha i skrzynią "piątką", prawie nie reagował na obciążenie, wzniesienia lub silny przeciwny wiatr.
Opisuję to wszystko, bo może w twoim Transicie jest podobna sytuacja, że na najwyższym biegu ma nadal jeszcze zapas mocy przy prędkości maksymalnej - dochodzi do niej szybko i potem tak jedzie nie zważając na niewielkie górki, wiatr itp. rzeczy. I że wtedy miałoby sens zmienić mu przełożenie dyfra na szybsze.
Ale to też kolejne koszty...
Inne rozwiązanie, ale już trochę rozpaczliwe - w takiej sytuacji - to zamiana opon na opony o większej średnicy. Jeżeli zamienisz opony 185/80R14 na 205/80R14, to średnica koła zwiększy się o 4,7%, i o tyle zmniejszy się całkowite przełożenie układu napędowego silnik-koło. Czyli przy takich samych obrotach silnika auto które przedtem jechało 100km/h, teraz będzie jechało prawie 105 km/h. Ale minus - zwiększy się nieco zużycie paliwa oraz zwiększą się opory toczenia, zmniejszając nieco efekt przyrostu prędkości.
------------------------------------------
Co do szyb do modelu Mk3 - spory wybór mają w Transit Center: https://www.transitcenter.pl/categor...sort/2t/page/4
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-06-2023 o 07:56
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem