Temat: [Focus 2014-2018] Awaria adaptaci w bi xenon
View Single Post
Stary 23-02-2024, 10:35   #123
mcurb
ford::amateur
 
Imię: Maciek
Zarejestrowany: 22-09-2023
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2016
Postów: 1
Talking Odp: Awaria adaptaci w bi xenon

Cześć!

Miałem ten sam problem co reflektorem bixenon z lewej strony. Mianowicie podczas ustawiania reflektor zjeżdżał w dolny lewy róg i nie ustawiał się do góry. Dzięki opisom w tym temacie udało mi się to ogarnąć samemu za dosłownie parę groszy - chciałem się tym z Wami podzielić. Może dzięki temu ktoś uniknie kosztownych napraw bo naprawdę można to zrobić samemu i nie być przy tym specem tak jak w moim przypadku.

Reflektor ściągnąłem, zabrałem do domu, odkręciłem tą metalową płytkę (u mnie z OSRAM) i zdjąłem gumową osłonkę tak aby mieć dostęp do środka. Przewody z płytki odpiąłem, również ten srebrny ze srebrną końcówką też wypiąłem dzięki czemu miałem dostęp do tego przerwanego przewodu w kostce 4pin. I teraz tak, dzięki linkom do sklepów niemieckich udało mi się znaleźć podobne elementy, które są potrzebne do naprawy:

- kostka duraclik molex 4pin: https://www.tme.eu/pl/details/mx-502...ex/5023510400/

- styki żeńskie do kostki z kabelkiem: https://www.tme.eu/pl/details/mx-797...lex/797581008/ (kupujemy 3 sztuki)

- szybkozłączki żelowe: https://www.speckable.pl/pl/product/...wa-neku-100szt

Te trzy elementy pozwolą nam połączyć uszkodzone przewody w lampie.

Ja to robiłem tak - po wypięciu wtyczki z płytki (tu sobie pomogłem płaskim śrubokrętem żeby zagiąć tego clika od wtyczki i pociągłem za kabelki po czym wtyczka wyskoczyła) - odciąłem kabelki za wtyczką. Następnie styki włożyłem do nowej wtyczki tak jak to było w starej i połączyłem kabelki, które sa już w stykach z tymi od reflektora za pomocą szybkozłączek żelowych. Je zacisnąłem kombinerkami. Trzeba tylko uważać, żeby nie pomylić kolejności przewodów. Fajnie sobie to jakoś oznaczyć na początku przed obcięciem (ja tego najpierw nie zrobiłem i pomyliłem przewody przez co nie dało to efektów. Później prześledziłem kolejność wychodzacych kabli bo idą one parami, połączyłem odpowiednio i zadziałało). Wtyczkę włożyłem z powrotem na płytkę, pozapinałem resztę kabli i po problemie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jeżdżę tak już ponad 2 tygodnie i żadnych awarii jak narazie.

Uwaga - kabelki od styków są cieńsze niż te w reflektorze. Miałem co do tego obawy, ale jak narazie tak jak pisałem nie ma problemu więc najwyraźniej nie jest to powód do obaw. Kabelki nie są już naprężone więc powód awarii raczej jest usunięty.

Całość wynosi nas dosłownie kilkanaście złotych + przesyłki. Wszystko zależy w jakiej cenie uda nam się szybkozłączki dorwać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mam nadzieję, że pomogłem. Naprawdę można to zrobić samemu bez specjalistycznych warsztatów i rozcinania obudowy reflektora.
mcurb jest offline   Odpowiedź z Cytatem