View Single Post
Stary 11-02-2023, 04:13   #2
SAR37
ford::advanced
 
Avatar SAR37
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 10-05-2022
Skąd: Kraków
Model: Ranger Limited
Silnik: 2.0 213KM Bi-Turbo
Rocznik: 2021
Postów: 202
Domyślnie Odp: Jak z trwałością i awaryjnością 2.0 213 biturbo oraz 10 biegową skrzynią

Automat 10R80 jest jednym z „flagowych” podzespołów Forda montowanych nie tylko w Mustangach i Rangerach, ale też w głównym modelu „sprzedażowym” w USA: Fordzie F-150.
Przy takiej skali sprzedaży zawsze pojawią się głosy krytyczne, opisujące ją jako „szmelc”.
Obecnie, po przejechaniu prawie 30 kkm muszę stwierdzić, że jest OK, chociaż nie zawsze idealnie. Automat potrafi nieprzyjemnie szarpać (szczególnie „na zimno”), czasami przeciągać biegi lub dziwnie redukować i to, co zauważyłem w trybie Sport - nie da się delikatnie hamować z dojazdem do poprzedzającego auta bo automat szarpie. Jeśli zahamujemy mocno to jest OK. Zauważyłem także dziwne zachowanie podczas puszczania pedału przyspieszenia po wciśnięciu: jakby silnik był lekko zdławiony i puszczenie pedału powoduje delikatny skok auta do przodu i natychmiastowe zwalnianie. Ja to odczuwam tak jakby silnik lekko się „zadławił” od szybkiego „buta w podłogę”. Nie zawsze tak jest, ale odczuwam to na rozgrzanym silniku.
Generalnie, staram się dbać o to, aby, po uruchomieniu w chłodne dni, odczekać kilka sekund (po włączeniu na D) przed ruszeniem, całkowicie zatrzymywać pojazd przed zmianą biegu czy używać wyłącznie trybów AUTO bez samodzielnej zmiany biegów przełącznikiem +/-.
Niestety, lubię czasami „dynamiczniej” pojechać a ZTCW, automaty tego nie lubią Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na pocieszenie dodam, że skrzynia jest tak popularna, że jej usterki są powszechnie znane i łatwo o naprawę - przynajmniej w USA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
BTW: z ciekawości zapytałem w ASO czy robią wymianę oleju - odpowiedzieli, że tak, ale tylko statyczna i … bez wymiany filtra, bo „ten model nie ma filtra skrzyni” Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Innego zdania są specjaliści zza oceanu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Koszt wymiany to 2 tys. (Sucha skrzynia ma pojemność 12 kwart oleju Mercon ULV, ale do wymiany statycznej wystarczy bodajże 7 kwart (info tutaj: https://forum.fordclubpolska.org/sho...d.php?t=306010), więc nie wiem skąd taki koszt.)

BTW AdBlue: nie czekam na komunikat na desce tylko dbam o to, aby zawsze był prawie pełny zbiornik mocznika - zawsze to trochę więcej „świeżego” płynu w układzie, bo zarówno w zimie, przy -11,5 stopnia C płyn zamarza oraz w lecie, przy temperaturze powyżej +25 stopni C ( niektórzy wspominają o +30 stopni C), płyn traci swoje właściwości. Nie zdarzyło mi się abym uzupełniał więcej niż 6 litrów i - póki co - nie mam problemów z AdBlue.

Ostatnio edytowane przez SAR37 ; 11-02-2023 o 07:50 Powód: Uzupełnienie
SAR37 jest offline   Odpowiedź z Cytatem