View Single Post
Stary 23-06-2022, 23:28   #10
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,041
Domyślnie Odp: 2.0 Duratec HE - samodzielna wymiana kolektora wydechowego

No i po wymianie. Nie było żadnych większych problemów. Wszystkie 7. nakrętek kolektora ładnie się odkręciło. Odkręcenie 2. nakrętek wydechu nie było również problematyczne, ale - jak pisałem wcześniej - wydech niedawno był wymieniany.
W sumie nie ma się co jakoś specjalnie rozpisywać, co do szczegółów. Działałem zgodnie z instrukcjami (serwisówka, Haynes). Zrobiłem tylko jeden wyjątek przy montażu nowego kolektora - nie łączyłem wstępnie wszystkich elementów wydechu ze sobą. Najpierw przykręciłem "docelowo" kolektor do bloku silnika, a dopiero potem spiąłem kolektor (za plecionką) z dalszą częścią wydechu. Sprawdziłem sobie wcześniej, że takie działanie nie spowoduje żadnych negatywnych skutków, typu naprężenie/nienaturalne skręcenie elastycznego łącznika wydechu. Uznałem, że priorytetem jest dla mnie dokładne spasowanie kolektora z blokiem, żeby nie było przedmuchów, a obawiałem się, że jak zepnę wstępnie wszystko ze sobą, to kolektor może się później niedokładnie spasować z blokiem.
Jednego tylko - jako "mechanik" amator - nie wziąłem pod uwagę. Szpilki kolektora wystają ok. 2 cm ponad nakrętkę, a ja miałem płytkie nasadki na klucz "grzechotkę". No i skończyło się na tym, że odkręcałem/zakręcałem wszystkie śruby zwykłym płaskim kluczem. Na szczęście mam klucze płaskie w każdym rozmiarze - kolektor skręcany jest kluczem "15". Było trochę zabawy i kilka chwil zwątpienia, ale finalnie udało się.
Z tego samego powodu nie mogłem też dokręcić nakrętek kolektora kluczem dynamometrycznym, z czego nie jestem specjalnie dumny. Ale nakrętki dokręciłem mocno i - mam nadzieję - z odpowiednim wyczuciem. Oczywiście nakrętki dokręcałem etapami i stosując system diagonalny. Strat nie poniosłem żadnych.

Poniżej kilka zdjęć części użytych przy wymianie - wszystkie części (kolektor, uszczelki, nakrętki) oryginalne fordowskie. Brakuje tylko zdjęć nakrętek łączących kolektor z blokiem, jakoś nie pomyślałem żeby fotkę zrobić.
Kolektor 1.jpg Kolektor 2.jpg Kolektor 3.jpg Kolektor 4.jpg Kolektor 5.jpg


P.S. Wymianę kolektora wykonałem 12 czerwca. Opis wstawiam dzisiaj dopiero ponieważ chciałem sobie trochę pojeździć autem po wymianie, żeby mieć pewność, że wszystko jest ok.
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem