Temat: [C-MAX 2010-2015] Szarpanie silnikiem po odpaleniu
View Single Post
Stary 31-05-2022, 06:58   #21
timson
ford::beginner
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 27-01-2022
Model: C-max Mk2
Silnik: 1.6 TDCI 115 KM
Rocznik: 2011
Postów: 26
Domyślnie Odp: Szarpanie silnikiem po odpaleniu

Cytat:
Napisał Vultar Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Adaptacja to standardowa procedura, klekotanie jest pewnie przez zmienioną dawkę powietrza przez uszkodzony EGR. Dobrze by było gdybyś znał dokładny kod błędu.
Odłącz EGRa i zobacz jak się zachowuje.
EGR przepuszcza spaliny, czyli się brudzi co powoduje zmiane polozonenia klapki zamykającej. Komputur ma bieżąco (ale też nie od razu) uczy się tych zmian spowodowanych przez zabrudzenia, dlatego po czyszczeniu i wymianie należy zrobić adaptacje, wtedy komputer zapisuje nowe nastawy EGRa.
W większości tematów przeczytasz, że najlepiej go odłączyć i zobaczyć czy objawy znikły, nic nie stanie się silnikowi jak przestanie się truć spalinami. Błąd raczej nie wyskoczy od razu tylko po czasie.
Dziękuję Ci za zainteresowanie moim problemem.

Niestety po wymianie EGR szarpanie silnikiem nie ustało - po odpaleniu szarpał, co dziwne obrotomierz nie pokazuje tego szarpania. Udało mi się powoli go trochę rozgrzać przez co był w jako takim stanie do jazdy i na całe szczęście ten mechanik do którego pojechałem na adaptację ma zakład niedaleko.

Po podłączeniu do kompa nadal jest rozbieżność pomiędzy wartością zadaną dla EGR a rzeczywistą (pozostałe parametry w normie, brak błędów), nawet po kalibracji na nowym EGR. reaguje również z opóźnieniem na dodanie gazu. Po odłączeniu EGR słychać jeszcze to klekotanie ale tylko pna początku naciśnięcia na pedał gazu. Dodatkowo po odpaleniu na nowym EGR zaczął dymić na biało, spaliny śmierdzą inaczej niż zwykle. Finalnie auto zostało u mechanika bo przez ponad godzinę nie mógł sobie z tym poradzić.

Ręce mi opadły i nie wiem czy chłopak sobie z tym poradzi.
timson jest offline   Odpowiedź z Cytatem