View Single Post
Stary 23-12-2021, 15:48   #22
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,374
Domyślnie Odp: Kierownica sama skręca na nierównościach, a opony 215/50/R17

Cytat:
Napisał tomcyg12 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam wspomaganie elektryczne, 2012r z funkcją pakowania.
Na święta jak znalazł z tą funkcją Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Żarcik taki

Jako że na tym forum jestem jednym z tych co najczęściej jeżdżą do mechaników jeśli chodzi o zawieszenie i zbieżność to powiem tak
(tylko w 2021 byłem zrobić zbieżność chyba 5 razy, w 2019 czy 2020-tym roku jak nic było 6-7 razy ustawiane)

A) upewnij się że masz odpowiednie ciśnienie w oponach
jak jedziesz na stację dopompować koła, to już mówię że robisz to źle
(chyba że mnie zaskoczysz odpowiedzią Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )
B) Zbieżność ma być ustawiona i będzie działać o ile jest wszystko dokręcone. Pozostawienie średnio dokręconych śrub będzie "niefajne".
C) Zamień koła miejscami jeśli masz już delikatnie zużyte opony. Wystarczy że pół roku jeździłeś ze źle ustawioną i masz fajnie ściętą oponę. Nie widać tego tak od razu.
D) To nie jest domena Focusów. Miałem podobnie w jednym z Fiatów. Kwestia podobnej sytuacji/warunków
E) Na tabliczce znamionowej po otwarciu drzwi znajdziesz jakie masz poprawne rozmiary kół i opon. Po przejściu z 16" na 17" o ile masz wszystko dobrze dopasowane to nie poczujesz aż takiej różnicy.
F) Mój niedawno zaczął trochę ciągnąć w prawo przy niskich prędkościach - zamiana kół miejscami zrobi tak że będzie mi zapewne ciągnął w lewo.
G) W 2021 wymieniłem obydwa wahacze (dwa razy), mam nowe amortyzatory, nowe końcówki drążków i łączniki stabilizatora. Sprężyny mam sprawne i były wymieniane kompletami. Opony mają rok ale trochę przez ten rok przeszły więc nie zdziwię się że to one lubią pociągnąć.
H) Jeśli doszukujemy się takich "kwiatków" tylko jeśli chodzi o Focusa, to powiem że po prostu Focus tak ma że jest dokładny jeśli chodzi o układ kierowniczy.
To że w innych autach przy nierówności (przy wszystkim co powyższe, gdzie jeśli wszystko jest dobrze zrobione i opony są ok to kierownicy nie wykręca) kierownica się kompletnie nie rusza wynika moim zdaniem z kompletnym brakiem feedbacka (informacji zwrotnej) ze strony układu zawieszenia. Takich aut nie lubię.
Focus niestety jest chwalony za bardzo komunikacyjne zawieszenie i jedną z takich rzeczy jest właśnie to, że można dużo pod kierownicą wyczuć.
W Focusie MK4 już moim zdaniem zostało to zabrane na rzecz wspomagania elektrycznego które jest (przy przesiadkach z MK3) sztuczne.
Podobnie miałem w BMW520d gdzie kompletnie nie miałem żadnej informacji na kierownicy z tego co się dzieje z kołami.
A skręcanie w BMW to często było na "czuja" czy koła faktycznie skręciły.
Pisałem o tym wiele lat temu, że może jest to przyjemne dla osób które przemieszczają się samochodem i lubią komfort i właśnie nie chcą czuć na kierownicy "cokolwiek".
Ja natomiast lubię wciąż (może nie zawsze) czuć auto przez kierownicę.
A już osobna sprawa jak masz sprężyny Eibacha które są "twarde" (twardawe) i czujesz jeszcze więcej co się dzieje pod kołami.

Tu masz przykład jak u mnie się działo w przypadku ruszania do przodu i do tyłu i chyba z 4 zakłady ustawiania zbieżności mi wpierało że to normalne:


https://youtu.be/r5jBmIHb9Vo


https://youtu.be/TK7vsbnei9M

Ostatnio edytowane przez edmun ; 23-12-2021 o 15:53
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem