Temat: [Mondeo 2007-2014] 1.8 tdci nie odpala za pierwszym razem
View Single Post
Stary 28-10-2021, 22:55   #28
bombello
ford::beginner
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 08-03-2017
Skąd: Gorzów WLKP
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 tdci 140 KM DW10C
Rocznik: 2010
Postów: 27
Domyślnie Odp: 1.8 tdci nie odpala za pierwszym razem

Dzięki bardzo za nagranie, bardzo ładnie ci odpala autko. Po odgłosie jednak ciężko stwierdzić ile ma obrotów dokładnie silnik podczas kręcenia rozrusznikiem. Transit wydawało mi się i nie tylko zresztą mi że kręci szybko. Jednak po podłączeniu forscana wyszło tylko 200 obr/min . Rozebrałem rozrusznik jeszcze raz poczyściłem wszystkie miejsca gdzie rozrusznik łapie masę ze szczotkami. Po wyczyszczeniu ze smaru w środku rozrusznika połączenia między szczotkotrzymaczem a tylną obudową okazało się że są tam nadpalenia metalu czyli słaby kontakt. Po złożeniu silnik już miał 230 obrotów ( ciągle mało). Wymieniliśmy rozrusznik na nowy, według mnie problem był w wirniku zwarcie między zwojowe lub przerwa któregoś uzwojenia. łatwo było by to poznać gdyby komutator był widoczny, następuje wtedy iskrzenie na komutatorze. Po włożeniu nowego rozrusznika poprawa baaardzo duża. Ale nie jest jeszcze to czego oczekuje od niego, i na pewno nie odpala tak jak silnik kolegi wyżej. Nie udało mi się sprawdzić dokładnie ile ma obrotów teraz silnik podczas rozruchu, bo za krótko kreci rozrusznikiem żebym dokładnie odczytał w forscanie ( musiał bym odpiąć wtryski aby dłużej pokręcił a na to nie miałem czasu bo samochód jechał w trasę 600 km i wróci dopiero w niedzielę.) Dopiero we wtorek będę mógł się nim zająć. Chce sprawdzić jeszcze połączenie masy akumulatora z masą pojazdu oraz zakucie przewodu plusowego przy rozruszniku. Aby nie tracić czasu daremnie to sprawdzę najpierw spadki napięcia na rozruszniku, podczas kręcenia z odłączonymi wtryskami aby mieć więcej czasu na pomiar i ustabilizowanie się cyferek na mierniku. Dla ciekawości powiem tylko że sprawdzałem obroty w moim galaxy i ma 320 obr/min. I to jest uważam za mało bo ostatni rok zauważyłem że dłużej musi pokręcić zwłaszcza teraz jak chłodniej na dworze ( a świece żarowe są nowe). Auto ma przejechane 300 tys. więc tulejki, szczotki na pewno do wymiany i do przetoczenia komutator ( czasem potrafi się zrobić jajo), ale tym się zajmę w wolnej chwili. Dam znać

Bump: Po napisaniu tego postu wyżej oglądałem sobie zdjęcia z wykresami na forscanie i zauważyłem że na niektórych zdjęciach są rozbieżne prędkości silnika na tym samym wykresie brane prawdopodobnie z dwóch rożnych czujników. Według mnie powinny być one zgodne. We wtorek sprawdzę to na spokojnie.
bombello jest offline   Odpowiedź z Cytatem