Temat: [Transit 2000-2006] Licznik prędkościomierz nie działa
View Single Post
Stary 10-10-2021, 08:52   #26
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,995
Domyślnie Odp: Licznik z obrotomierzem nie działa w 2.0TdDi

Zegary się zmienia bez żadnego wpisywania czy kodowania do PCM.

Zegary warto spróbować zregenerować, bo najczęstszą przyczyną są złe luty na płytce. Dzieją się dwie złe rzeczy:
- luty na płytce utleniają się powierzchniowo, powstają wokół nich charakterystyczne wykwity, które rozrastają się i łączą z sąsiednimi; powstają dzikie połączenia, które zakłócają pracę niskoprądowego układu cyfrowego.
- piny gniazda gdzie podłączony jest wtyk wlutowane są w płytkę, często występuje tam zjawisko "zimnego lutu".

Zegary trzeba wyjąć, to jest 15 minut pracy. Zdejmujemy tylna osłonę. Wpierw - tak jak już to robiłeś - można tylko oczyścić spirytusem i czystą szmatką tył zewnętrznej płytki drukowanej - bo do wewnętrznej strony nie ma tak od razu dostępu. Wpinamy na próbę zegary i sprawdzamy czy to pomogło.

Jeżeli to nie pomaga, trzeba zegary wziąć na stół i zaczyna się trochę taka zegarmistrzowsko-elektroniczna robota. Trzeba bowiem przelutować wszystkie piny gniazda oraz wszystkie inne podejrzanie wyglądające. Aby to zrobić, trzeba dostać się do wewnętrznej strony płytki, a to wymaga demontażu wskazówek zegarów i samych zegarów. Potrzebna jest też lutownica do precyzyjnego lutowania elementów elektronicznych.
Co do zdjęcia wskazówek - mnie przy pierwszym podejściu się to nie udało, mimo, że bardzo siłowo starałem się je ściągnąć z osi. Kupiłem w końcu drugie zegary i tak się to skończyło. Jednak kiedyś w wolnej chwili wpadły mi w ręce te stare i okazało się, że... trzeba o wiele mocniej zadziałać - sprawdziły się tu małe, zagięte szczypce narzędziowe - pozwoliły od spodu podważyć wskazówki, zadziałać nimi jak dźwignią. Trzeba oczywiście zaznaczyć przed zdjęciem ich pozycje przy maksymalnie skręconym w lewo położeniu - tak by potem identycznie dały się zamontować.
Jest też szansa, że to poprawi działanie lampki alternatora. Podmień może też na próbę przekaźnik R5 z innego gniazda, może przekaźnik jest winny ciągłego palenia się lampki alternatora.

W modelach Mk6 nie ma modułu komfortu. Opisz dokładniej, jaki masz problem z kluczykiem/zamkiem...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 10-10-2021 o 12:13
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem