View Single Post
Stary 19-04-2020, 14:05   #8
lukasek5
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-02-2019
Skąd: Katowice
Model: Focus
Silnik: 1.0 125KM
Rocznik: 2013
Postów: 25
Domyślnie Nagły wzrost spalania powiązany z błędem p0420

Witam,

Przed napisaniem tego tematu przejrzałem wszystkie możliwe tematy na tym forum związane z błędem p0420 (a także wiele innych stron opisujących ten problem) i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na mój problem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. .

Niedawno miałem kapitalny remont silnika (który był opisywany na tym forum). Przed problemami z silnikiem zaświeciła mi się kontrolka check engine - mechanik stwierdził że p0420 to na pewno oznaka "kończącego się" katalizatora. Błąd został tymczasowo skasowany i tak jeździłem dalej - do czasu awarii silnika.

Od tego czasu miałem zwiększone średnie spalanie (średnio około 1l/100km), ale wtedy wiązałem to już z początkowymi problemami z silnikiem. Teraz po remoncie silnika, spalanie nadal jest wysokie. Podczas łagodnego przyspieszania chwilowe spalanie wynosi momentami ponad 20l/100km. Na 6 biegu przy prędkości 80km/h spalanie waha się między 4 a 7 l. Wcześniej były to 3-4 litry. Ponadto powrócił błąd p0420.

Mam dostęp do prostego skanera obd2 (viaken v-scan mini). Niestety nie działa na nim opcja testu sond lambda (komunikat "wybrany tryb jest niewspierany"). W parametrach "live data" nie znajduje informacji o pierwszej sondzie lambda - jest tylko druga (02s12).

Chciałbym znaleźć przyczynę wysokiego spalania, bez wydawania fortuny (zwłaszcza po dużych wydatkach związanych z silnikiem). Zamierzam kupić elm327, aby móc odczytać parametry sond lambda.

Tutaj pierwsze moje pytanie: czy do odczytu sond lambda wystarczy najprostszy elm327, czy trzeba zainwestować w model obsługujący HS CAN i MS CAN (a może inaczej czy warto dopłacić)?

Czy nagły wzrost spalania może być spowodowany katalizatorem, czy bardziej prawdopodobna jest sonda lambda? - wydaje mi się, że w przypadku katalizatora wzrost spalania byłby raczej stopniowy, a tutaj zmieniło się to w zasadzie "z dnia na dzień". Nie zauważyłem też spadku mocy.

Poniżej dodaje zdjęcia ze skanera - parametry pracy rozgrzanego silnika na biegu jałowym. Nie udało mi się nigdzie znaleźć prawidłowych parametrów dla mojego silnika - jedyne co mnie zastanawia to brak wartości dla sondy przed katalizatorem i ilość powietrza (7kg\h) - czytałem gdzieś że prawidłowo powinno być 8-9kg\h. Może ktoś z Was ma takie informacje i zauważy tutaj niepokojące wartości:

https://drive.google.com/open?id=1wf...FVs_IDIqva37gD

Jeżeli paliwo może mieć tutaj znaczenie to zawsze tankuje na orlenie (pb95).

Czy na postawie danych sczytanych z komputera jestem w stanie określić w miarę precyzyjne przyczynę błędu p0420 (w przede wszystkim powód wysokiego spalania)? Sama lista przyczyn powyższego błędu jest bardzo długa, a nie chciałbym wymieniać wszystkiego po kolei.

Z góry dziękuje za każdą pomoc.
lukasek5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem