View Single Post
Stary 04-08-2019, 11:59   #121
mjoker
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-04-2019
Skąd: FSW
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 101
Domyślnie Odp: Czerwone światełka w przednich drzwiach

Jeszcze przed wyjazdem w delegacje zakupiłem lampki ledowe w lusterka, takie:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jednak działały tak samo, jak żarówki LED W5W - błysnęły i gasły.

Zabrałem się do pomiarów i obliczeń.

Zwykła żarówka W5W pobiera 350mA prądu.
Ta lampka ledowa pobiera ok 150mA, więc brakuje 200mA by moduł myślał, że włożona jest zwykła żarówka W5W.
By zwiększyć pobór prądu musimy dołożyć równolegle rezystor (nie szeregowo, bo to wywołałoby spadek napięcia na lampce i albo by ciemniej świeciła lub w ogóle).

W ten sposób:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z prawa Ohma obliczamy:
I=U/R => R=U/I => R=12V/200mA => R=12V/0,2A => R=60 Ohm

Niestety nie każdy rezystor się nadaje. Oprócz takich parametrów jak rezystancja i tolerancja jest jeszcze coś takiego jak moc rezystora. Parametr ten mówi nam o tym, jaka maksymalna moc może odłożyć się na rezystorze. Innymi słowy jeśli dobierze się rezystor o zbyt małej mocy to będzie się nadmiernie grzał i najzwyklej w świecie się przepali. Niestety im większa moc, tym gabaryty rezystora większe.

Moc obliczamy:
P=U*I => P=12v*0,2A => P= 2,4W

U siebie założyłem rezystory 5W i wierzcie mi, grzeją się mocno.

Po montażu cieszę się projektorkami w drzwiach i LEDowymi lampkami w lusterkach.


Jeśli potrzebowałby ktoś pomocy przy obliczeniach lub jak wykonać pomiary ile dana lampka pobiera prądu (bo to ma znaczenie przy doborze rezystora) to walcie śmiało.

Przypuszczam, że niedziałanie dokładanych lampek drzwiowych u niektórych osób jest spowodowane tym samym problemem i dołożenie odpowiedniego rezystora załatwia problem.
Po prostu moduł drzwiowy musi mieć odpowiednie obciążenie na wyjściu, by myślał, że jest włożona zwykła żarówka.

A tak to wygląda:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez mjoker ; 04-08-2019 o 12:07
mjoker jest offline   Odpowiedź z Cytatem