Temat: [Focus 2008-2011] Praca EGR
View Single Post
Stary 17-02-2019, 22:57   #1
Dariusz_B
ford::average
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 20-07-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 186
Domyślnie Praca EGR

Dziś podpiąłem forscana na całą trasę 200km i zauważyłem niepokojące zachowanie zaworu EGR. W moim samochodzie występuje jedynie PID po tytułem EGRVR, który pozwala na sprawdzenie co się z tym zaworem dzieje. Otóż podczas normalnej jazdy parametr ten oscyluje pomiędzy wartościami 18-33%, jedynie podczas hamowania silnikiem spada do 1,97%. Jeśli parametr ten pokazuje stopień otwarcia zaworu to mam do czynienia z zupełnie nieprawidłową jego pracą, wszak zawór powinien być otwarty tylko na luzie a podczas wyższych prędkości obrotowych powinien zostać zamknięty - jeśli się mylę, proszę, poprawcie mnie.
Jeśli dobrze przeczytałem na jednej ze stron anglojęzycznych EGRVR określa stopień/szerokość wypełnienia impulsu sterującego zaworem. Teoretycznie powinien więc pokazywać co się w rzeczywistości dzieje z zaworem, ale to pomiar sygnału a nie faktycznego położenia zaworu. Stąd dwa pytania:
1. Czy EGRVR powinien pokazywać wartości około 0% podczas jazdy, a 30% na wolnych obrotach? Jakie są jego poprawne wartości i w jakich warunkach pracy silnika?
2. W moim przypadku wygląda na to, że zawór EGR już dostaje błędny sygnał i pozostaje dłuższy czas otwarty, choć nie powinien. Czy jest możliwe, że sterownik działa niepoprawnie? Jeśli tak, co może być tego powodem?
Dariusz_B jest offline   Odpowiedź z Cytatem