View Single Post
Stary 05-01-2016, 18:25   #8
ravl1
ford::beginner
 
Avatar ravl1
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 24-02-2009
Skąd: Kielce
Model: Kuga St-Line
Silnik: 2.0 TDCI 180 PS AWD
Rocznik: 2019
Postów: 44
Domyślnie Odp: Ogrzewanie postojowe nierównomiernie nagrzewa auto

Cześć
I ja dodam swoje 3 grosze do tematu. Ma bardzo podobny problem co kolega MLX. Silniki mamy te same i piecyki podejrzewam też. Tyle, że ja swój dokładałem we własnym zakresie jako oryginalne wyposażenie samochód, który miał przygotowaną fabryczną instalację.
Ale po kolei. Piecyk to Eberschprecher BE5WS 201894. Przy silnych mrozach jakie były w ostatnich 2,3 dniach nastawiałem na różne temperatury climatronica (26,27,28,29,HI) z ustawieniem na AUTO lub manual z nastawieniem na nadmuch na szybę i przez kratki. Za każdym razem skutek był taki, że kabina była zimna a silnik ciepły. Nie ważne jaką nastawiłem temperaturę piecyk chodzi około 20-30 minut i się wyłącza. Oczywiście wyłączenie jest zgodne z zaprogramowanym zegarem, czas nastawiony np na: 6.40 to piecyk włączy się około godziny 6.20.
Dziś po południu zaprogramowałem piecyk z nastawem temperatury 23 stopnie i tym razem zagrzało środek i jednocześnie trochę silnik. Ciepło było czuć. Temperatura zewnętrzna wynosiła około -9 stopni.
Wniosek. Według mojego rozpoznania wina leży w oprogramowaniu modułu komfortu, który może mieć błąd w interwale czasu potrzebnego do osiągnięcia danej temperatury. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Nastawiam na temperaturę wysoką tj 28,29 stopni, piec grzeje przez około 30 minut. Po tym czasie woda nie osiąga wymaganej temperatury potrzebnej do otwarcia jakiegoś termostatu czy zaworu a w następnej kolejności klap nawiewu na climatronicu, kabina jest zimna, silnik gorący a w/g oprogramowania przewidziany czas dobiegł końca i oprogramowanie wyłączyło piecyk. Drugi przykład z ustawieniem na mniejszą temperaturę 23 stopnie daje lepszy rezultat. Kabina jest wstępnie ogrzana, silnik ma prawie temperaturę pracy (piszę prawie bo wskazówka w tym przypadku wolno przemieszczała się do połowy wskaźnika, ale dochodzi po kilku sekundach).
Człowiek, który montował mi piecyk też jest zdziwiony takim rodzajem pracy tego urządzenia. Spotkał się tylko z tzw grzaniem "wyspowym" tzn, że grzany jest albo silnik albo kabina - tak ponoć jest w starszych BMW ze względów na mnogość czujników i występowanie błędów przy typowym ogrzewaniu silnika i kabiny jednocześnie. (to taka informacja dodatkowa).
Instrukcja samochodu nie opisuje jak należy ustawić climatronic, na jaką temperaturę czy z nastawem na auto czy manual.
Dodam jeszcze, że w opcjach mam funkcję "Dodatkowa nagrzewnica", która powinna się włączyć przy niskich temperaturach tj. poniżej +3 stopnie i wspomóc w szybszym nagrzaniu cieczy. Ta opcja w moim przypadku nie działa. Ale tu może być sprawa prosta do wytłumaczenia, że sterownik rozpoznaje silnik benzynowy a nie diesla i go po prostu nie włącza. Instrukcja opisuje tę opcję własnie do silników benzynowych.
Może moje wypociny komuś podsuną jakiś pomysł na rozwiązanie teoretycznego problemu.
Pozdrawiam
ravl1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem