View Single Post
Stary 22-01-2015, 22:57   #1
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Jaki interfejs ELM - dla Forscan i ELMConfig

W związku z bardzo licznymi pytaniami dotyczącymi interfejsów ELM, postanowiłem założyć osobny temat, by przenieść dyskusje tutaj, a nie zaśmiecać tematów związanych z ELMConfigiem i Forscanem.

Jaki interfejs
Najpopularniejszym i najtańszym interfejsem do podłączenia się do Mondeo Mk4 (ale także i Mk3, czy też pozostałych Fordów) jest popularnie nazywany ELM.

Sporym utrudnieniem w zakupie jest fakt, że istnieją setki albo nawet i tysiące wersji. Wyglądają podobnie - bazują zazwyczaj na tej samej obudowie. Niemniej elektronika znajdująca się w środku odróżnia je od siebie. Chińczycy tworzą własne wersje i co chwilę coś modyfikują.

Są też inne bardziej zaawansowane interfejsy, jak UCDS (rosyjski twór) a także fordowski IDS (najdroższy i zarazem najlepszy).

Dla większości z nas wystarczający będzie podstawowy interfejs ELMowy.


ELM - na jakim chipsecie
Kupując ELMa warto kierować się chipsetem na którym został zbudowany.
Polecane chipsety to:
- STN1170
- STN1110
- PIC18F25xx
- PIC18F24xx

Najlepsze na tą chwilę będą interfejsy bazujące na chipsecie STN1170, ponieważ dają największe możliwości i potrafią współpracować z protokołami CAN. Nie wymagają przełącznika między protokołami - mają zaszytą automatyczną obsługę wielu.
STN1110 to wersja poprzednia do STN1170. Wymaga stosowania przełącznika między protokołami. Zaletą obu chipsetów STN jest też szybkość i w sumie też stabilność pracy.

PIC18xx to podstawowe interfejsy. Działają różnie, w większości przypadków poprawnie i wymagają przełącznika do zmiany protokołu. Są za to tańsze niż STN.

Jeżeli sprzedawca w opisie nie zamieścił wersji chipsetu (a tak jest w większości przypadku), można spróbować napisać do niego z prośbą o wysłanie modelu chipsetu lub zdjęcia płytki znajdującej się w obudowie.
Bywa, że wersja chipsetu została zeszlifowana - polecam omijać takie interfejsy, bo nigdy nie wiadomo dlaczego tak postąpił producent i z czym mamy do czynienia.

Który konkretnie zakupić
Najbardziej polecany i co wg mnie ważne - POLSKIEJ produkcji, jest interfejs VIAKEN STN1170. Jest szybki, stabilny, bezproblemowy i w bardzo przystępnej cenie - około 150 zł.
Co ważne - nie wymaga modyfikacji i dodawania przełącznika na różne protokoły CAN. Robi to automatycznie.

Można go zakupić bezpośrednio od producenta:
http://allegro.pl/listing/user/listi...2-default-0113


Drugim polecanym jest produkt także polskiej firmy MARI. Ten wymaga niestety modyfikacji, jeżeli chcemy mieć dostęp do szerszych możliwości diagnostycznych i konfiguracyjnych. Zaletą jego jest jednak cena - około 70 zł.

Można go kupić także prosto of producenta:
http://allegro.pl/listing/user/listi...isqm-2-mt-0113


W przypadku pozostałych interfejsów ciężko wskazać konkretne produkty, bo są to po prostu interfejsy importowane i ten sam sprzedawca co chwile ma inny interfejs. Mimo, że wygląda tak samo, zmienia się jego zawartość w środku. Powyższe dwa, to sprawdzeni sprzedawcy, których produkty śmiało można polecić.


Mam nadzieję, że temat pomoże w wyborze.

Jeżeli uważasz, że zabrakło jakiejś informacji, bądź też coś trzeba byłoby poprawić - PISZ KONIECZNIE wiadomość do mnie (bo posta tutaj mogę najzwyczajniej przegapić)
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem