Temat: [Mondeo 2000-2007] Praca sond lambda - czy prawidłowa?
View Single Post
Stary 07-06-2013, 22:02   #6
m@niek
ford::average
 
Avatar m@niek
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 04-01-2009
Skąd: Lublin
Model: Mondeo Ghia 5d
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2001
Postów: 53
Domyślnie Odp: Praca sond lambda - czy prawidłowa?

Posługując się ELM 327 v.1.3 zarejestrowałem plik dziennika zawierający zarówno pracę jałową jak i jazdę po mieście. Mam kilka pytań związanych z interpretacją wyników, bo swoją przygodę z ELM tak naprawdę dopiero zaczynam.

1. Czy do oceny prawidłowości pracy sond wystarczą wyniki z pracy silnika na postoju czy również z wyników podczas jazdy można coś wartościowego wywnioskować (np. jazda ze stałą prędkością obrotową, hamowanie silnikiem itd.)

2. U mnie napięcie na drugiej sondzie podczas pracy na luzie napięcie stabilizuje się w okolicy 0.8V, a nie 0.5V jak pisze rusin i nie faluje tak jak pierwsza sonda, o czym na początku pisze karloss

3. Pierwsza sonda niekiedy jakby "gubi piki", nie strzelając wysoko i ta sinusoida jest jakaś ostra, tzn. dołki są łagodne, ale górki spiczaste.

4. Podczas jazdy z w miarę równą prędkością 70km/h wykres wygląda jeszcze bardziej niepokojąco - taki poszarpany.

5. Auto przekroczyło 220 tys. przebiegu (tylko PB bez LPG) i zastanawiam się czy kryterium wymiany sondy powinno być bardziej jest sprawdzenie czy właśnie określony przebieg.

6. Cały czas szukam przyczyn lekkiego przerywania silnika i zastanawiam się nad zależnościami: czy to przerywanie wpływa na pracę sondy czy może bardziej zużycie sondy może powodować przerywanie.

7. Przy okazji zastanawiam się co może powodować skoki ciśnienia w kolektorze odczytywane przez MAP sensor, podczas spokojnej jazdy z mniej więcej stałą prędkością?

Poniżej dwa zrzuty ekranu: 1 praca na luzie, 2 jazda ze stałą prędkością ok. 70km/h.
Chętnie poznam Waszą opinię na przedstawiony problem.
Gdyby ktoś wyraził głębsze zainteresowanie, mogę na PW podesłać do analizy całego loga ze ScanXL obejmującego około 15 minutową jazdę.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg sondy_01m.jpg (74.8 KB, 105 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg sondy_02m.jpg (74.7 KB, 70 wyświetleń)
m@niek jest offline   Odpowiedź z Cytatem