Temat: [Focus 2008-2011] Włączanie klimy w zimie
View Single Post
Stary 16-11-2012, 19:17   #27
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

W książce "Ford Focus II C-Max, Poradnik Użytkownika" Dietera Korpa też jest napisane:

Klimatyzacja wnętrza działa niezawodnie pod warunkiem włączania jej co najmniej raz w miesiącu na około pół godziny.

Też kiedyś mysłałem, że to bzdura tym bardziej, że poniżej pewnej temperatury sprężarka i tak się nie włącza. Jednak do tego, żeby przestrzegać włączania sprężarki co jakiś czas przekonały mnie dwie rzeczy:

1. Kiedyś przez cały okres zimowy (przynajmniej trzy lub cztery miesiące) ani razu nie włączałem klimy i regularnie na wiosnę miałem prawie pusty układ i była konieczność jego napełniania (dwa lata z rzędu). Odkąd w okresie zimowym, jak tylko mam możliwość i jest odpowiednia temperatura zewnętrzna, włączam na pewien czas klimę to odpukac od dwóch sezonów nie było konieczności uzupełniania czynnika chłodniczego. Zaznaczam, że nie naprawiałem spężarki ani nic nie robiłem w układzie poza ostatnim uzupełnieniem i wymianą czynnika.

2. Miałem lodówkę domową, dobrej firmy, użytkowana może z trzy lata. Później stała nieużywana przez jakies dwa lata. Po tym okresie chciałem ją uruchomić i niestety czynnik chłodniczy się ulotnił. Przed odstawieniem pracowała bez zarzutu. Możliwe, że nie ma to dużo wspólnego z klimatyzacją samochodową bo to inne warunki pracy, brak wstrząsów itp., jednak nawet takie domowe urządzenie jak widać nie lubi stać bezczynnie.

Nie znam się na tym, ale moja teoria jest taka, że simeringi w sprężarce powinny co jakiś czas być smarowane, żeby zachowały szczelność.

Przy okazji mam inne pytanie: czy wentylator chłodnicy, gdy jest włączona klimatyzacja pracuje cały czas bez względu na prędkość samochodu? Nie wiem jak to sprawdzić a nie znalazłem info na ten temat.
ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem