Temat: [S-MAX 2006-2015] Spalanie rzeczywiste, a komputer..
View Single Post
Stary 29-08-2012, 07:17   #21
eclipse
ford::expert
 
Avatar eclipse
 
Imię: Eclipse
Zarejestrowany: 29-09-2010
Skąd: skąd że znowu
Model: AUTO ROKU 2007
Silnik: 2.0-QXWA-143KM TITANIUM S
Rocznik: 2007
Postów: 3,139
Domyślnie Odp: Spalanie rzeczywiste, a komputer..

Po co te domysły , zasada obliczania jest prosta jak w kazdym innym samochodzie , zbiornik paliwa ma pływak który jest wyskalowany stosownie do napełnienia zbiornika który współpracuje z kompem . Na podstawie tego sygnału informuje nas ile jeszcze pozostało w zbiorniku .Wtrysk paliwa do silnika sterowany kompem jest w stanie przeliczyć ile aktualnie pobiera(przepływa -spala) co również przelicza na chwilowe / średnie spalanie . Tak więc żeby móc z dokładnością dziesiętnej litra określić ile pozostało a ile zostało spalone nalezało by podczas zatankowania stać na idealnej rówo wypoziomowanej powierzchni paliwo musiało by się ustać(nie kołysać ) i dopiero wyzerować kompa . Tak samo przy każdym odczycie na postoju . To co podaje podczas jazdy lub stojąc przypadkiem nie jest ściśle dokładne lecz w (przybliżeniu ) bo nie spełnia okreslonych warunków, masa całkowita,temperatura sinika, obroty, predkość ,dodatkowe odbiorniki obciążające(jak klima,wiekszy pobór prądu z alternatora czy bagaż na dachu ) itp . Dla przykładu w moim przypadku w czasie spokojnej jazdy na wyświetlaczu pokazuje np.6,2/100km. do opróżnienia zbiornika pozostalo np.420km.i zostawiam na parkingu leciutko pochylonym do przodu na kilka godzin. Po ponownym wejściu do samochodu odpalam i komp szybko przelicza wszystko na podstawie pobieranego paliwa i tak ; średnie 6,2/100km. pozostaje bo dopiero odpaliłem silnik , do opróżnienia zbiornika pozostało 399 km. i ja to rozumiem ponieważ silnik aktualnie pracuje w innej temperaturze na postoju i poprzez to zasysa wiecej paliwa niż po ostatniej trasie gdzie miał bardziej sprzyjajace warunki do mniejszego spalania stąd ta różnica.
Podobnie jeśli będę deptał gazem np . 4 tyś/obr i 1800/min. wtedy bedzie się radykalnie zmieniał zasięg nawet do 100km może się zmienić (sprawdzone). Ponadto wszyscy wiedzą że silnik najwiecej pobiera paliwa podczas uruchamiania zwłaszcza zimnego silnika .Robiąc ,,test'' i przechodząc do opcji spalania to myśle że podawana jest wartość spalania-chwilowego ponieważ rózni sie ze średnim spalaniem podawanym w normalnym trybie na wyświetlaczu.
Także opowieści że najdokładniejsze wyliczenie daje ,,zasieg'' nie jest do końca prawdą .
Na koniec dodam że tankując zdażyło mi się że na kompie pokazywało 20km do opróżnienia zbiornika a dolałem 69 litrów i jeszcze się nie przelało.
__________________
......................... Pozdrawiam .
eclipse jest offline   Odpowiedź z Cytatem