View Single Post
Stary 12-03-2012, 00:45   #48
FrogsterPL
ford::advanced
 
Avatar FrogsterPL
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 04-09-2008
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Model: Galaxy Mk3
Silnik: 1.6EB 160 KM
Rocznik: 2011
Postów: 463
Domyślnie Odp: Olej do Forda. Kompendium wiedzy.

Dźbry! Jako że minęło już trochę czasu i Wojtek zgodził się otworzyć temat (dzięki!), chciałbym spytać, co nowego u Was w tematyce "olejowej". Jesteście zadowoleni z dotychczasowych wyborów? Jakieś zmiany?

Ja aktualnie Mondeo Mk3 mam zalane Castrolem 5W40, ale przed przeglądem i wymianą oleju planuję kupić olej Ford Formula F. Dlaczego ten (kolejność punktów przypadkowa)?

1) klasa jakości SM według klasyfikacji API (większość innych olejów ma SL lub SJ - swoją drogą, niezmiernie mnie dziwi, że np. Motul ma SJ; inna sprawa, że API to organizacja amerykańska, oni tam wszystko mają dziwne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.)
2) spełnia normę WSS-M2C913-C (w pełni kompatybilne ze starszymi A i B)
3) Formula F nie jest produktem Castrola, jak często się o tym czyta (i przy okazji pomstuje - z tego co widzę, podstawowe oleje Castrola nie są szczególnie lubiane Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.). Formula F to produkt BP Lubricants - właściwości ma bardzo zbliżone do wspomnianego już w temacie oleju BP Visco 5000FE (nie mylić z 5000 "bez FE"!), kto wie czy to nie ten sam olej?
4) cena!

Klasyfikacjami Ax/Bx się nieszczególnie przejmuję, bo każda strona opisuje inaczej, o co z tym niby chodzi. Co prawda BP Visco 5000 FE to olej klasy A5/B5, a instrukcja zaleca A1/B1 (lub ewentualnie A3/B3), ale to chyba nie szkodzi, skoro norma M2C913 jest spełniona...

Co ciekawe, nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiednika z logo BP do kupienia - z serii Visco 5000 są tylko te "bez FE" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Brałem jeszcze pod uwagę między innymi Valvoline, Mobil, Lotos, Texaco i Motula, ale biorąc pod uwagę stosunek ceny do właściwości (i wymagania stawiane w instrukcji - zalecanym olejem dla Mk3 był Formula E, więc chyba nie ma po co przepłacać) chyba już się zdecydowałem, choć nie wykluczam możliwości zmian, jeśli ktoś podrzuci ciekawy pomysł i uzasadni Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jak tam u Was sprawy się mają?

Ostatnio edytowane przez FrogsterPL ; 12-03-2012 o 00:50
FrogsterPL jest offline