Temat: [Focus 2008-2011] Zmiana kierownicy
View Single Post
Stary 11-01-2012, 22:51   #8
Pidu
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 13-11-2011
Skąd: EX / SZ
Model: Focus
Silnik: 2.0 Duratec-HE
Rocznik: 2006
Postów: 25
Domyślnie Odp: Zmiana kierownicy

Cytat:
Napisał neon2909 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie ukrywam , że przerobiłem temat "szukaj". Nie ma tam jednak wypowiedzi kogoś kto ten temat przerobił i opisał doświadczenia.
Wymiana kierownicy jest bardzo prosta. Jak już pisano musisz uważać, by kupić kierownicę do focusa (3 zaczepy do poduszki) a nie c-maxa (4 zaczepy). Jeśli zdecydujesz się na pozostanie przy kierownicy czteroramiennej to pasuje Twoja obecna poduszka powietrzna, jeśli zmienisz na trójramienną - będzie potrzebna wymiana zaślepki poduszki powietrznej. Zaślepki są dostępne na allegro, niestety jej wymiana wiąże się ze zniszczeniem obecnie posiadanej - w mojej opinii nie da się jej zdjąć bezinwazyjnie, choć mogę być w błędzie, poza tym lepiej zniszczyć starą zaślepkę niż uszkodzić poduszkę, bo koszty wtedy są znacznie wyższe.

Mając części trzeba zdjąć obudowę kolumny za kierownicą - górna część jest na dwóch zaczepach (po jednym z każdej strony) widocznych na wysokości osi kierownicy po jej przekręceniu o powiedzmy 90 stopni. Dolnej części w sumie ruszać nie trzeba. Mając skręconą kierownicę od tyłu widać owalny otwór, w dolnej części ma niewielkie wycięcie. Wsuwasz wzdłuż tego wycięcia krótki płaski śrubokręt do oporu, po czym przekręcasz z wyczuciem o 45-60 stopni jednocześnie ciągnąc z drugiej strony poduszkę do siebie. Jak poduszka zeskoczy czynność powtarzasz z pozostałymi dwoma zaczepami po odpowiednim przekręceniu kierownicy. Wcześniej proponuję odpiąć aku by nie wyskoczył błąd poduszki. Od poduszki odpinasz wtyczkę i przewód z masą, zostaje odkręcenie centralnej śruby trzymającej kierę, wypięcie wtyczki z przewodami i montaż nowej w odwrotnej kolejności.

Podmianę kierownicy robiłem przy okazji montażu tempomatu, pierwszy raz i zajęło mi to może z 40 minut, przy czym najwięcej zajęło załapanie jak zdjąć airbag, bo nie doczytałem się szczegółów tej operacji.
Pidu jest offline   Odpowiedź z Cytatem