Temat: [Mondeo 2000-2007] Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.
View Single Post
Stary 08-11-2011, 01:39   #158
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Odp: Zmiana podświetlenia deski rozdzielczej.

Ja już też zacząłem zabawę z diodami. Jest to banalnie proste! Wylutowanie i zamontowanie nowej diody to maks 30 sekund
Do prostego montażu przyda sie lutownica gazowa i zwykła(z regulacja temperatury) do tego flux, cienki grot, pęseta samozaciskowa, oraz zwykła i cienka cyna 0.3mm. Polecam również lupę-czapkę
Diody smd jakie używam to 1206 również tam gdzie wcześniej były 0805.
Najtrudniejszą częścią jest wylutowanie starych diod i tutaj z pomocą przychodzi gazówka bo nie wyobrażam sobie wylutowania jednym grotem, równie dobrze można by je zeskrobać bez podgrzewania przy tym wyrywając styki.
3 dni temu zacząłem zabawe od tego czasu wymieniłem już łącznie 200 diod(nie miałem żadnego doświadczenia) o rozmiarze 0805 i 1206 w różnych urządzeniach. Pamiętam jak na forum elektrody mi pisali jakie to trudne i jak łatwo spalić diody. Bzdura! Można dawać gazówką dremela byle by tylko zasłonić środek pensetą i dioda po wylutowaniu będzie w 100% sprawna.
Na razie w mondku wymieniłem tylko diody od drzwi ale niebawem biorę się za resztę. Jak już wymienię zamieszczę zdjęcia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Obecnie główkuję jak zrobić sterownik aby wraz z wzrostem obrotów na zegarze zmieniał się kolor podświetlania.

p.s.
Pozostaje kwestia napięć ale w przypadku mondeo można wsadzic zarówno czerwone jak i białe, żółte, zielone, czerwone, pomarańczowe, niebieskie przy czym należy pamiętać aby było to jasne diody. W przycisku od podgrzewania jest chyba dioda na 12v no i tam przyda się rezystor. Wzór jest bardzo prosty 12v minus (napięcie diody) dzielone przez 0,02 równa się przybliżona ilość Ohm rezystora

Ostatnio edytowane przez SrebnaStrzała ; 08-11-2011 o 04:46
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem