View Single Post
Stary 07-04-2011, 09:53   #6
Slartibartfast
ford::professional
 
Avatar Slartibartfast
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-05-2010
Skąd: Warszawa
Model: S-Max FL +Mondeo5Vig
Silnik: 2.0TDCi 140KM +180KM
Rocznik: 09.2010 +08.2017
Postów: 1,467
Domyślnie Odp: Dach panoramiczny - polecacie czy odradzacie

Ad.1. Szyba dachowa jest przyciemniona, na oko trochę mniej niż tylne boczne fabrycznie. Po zamknięciu rolety robi się tak ciemno, że czuję aż się nieswojo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Fakt, że przy mocnym słońcu część światła na pewno przejdzie - nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić, bo samochód odebrałem późnym latem (we wrześniu). Ale wcale się nie obawiam nadmiernej jasności/rażenia
Naturalne doświetlenie wnętrza (oczywiście bez rażenia) naprawdę pomaga czuć się bardziej zrelaksowanym w czasie jazdy, zwłaszcza na długich odcinkach, co przekłada się na mniejsze zmęczenie.
Ad.2. Każdy mechanizm ma jakiś potencjał awaryjności. U mnie na razie nic niedobrego się nie działo, nie słyszałem/czytałem też o takich przypadkach

Ad.3. Jeszcze raz wziąłbym panoramę na pewno (poliftową, z pełnym szklanym dachem bez przegródek i z elektryczną roletą)

Ad.4. Ta szyba musi trzymać jakieś standardy. Na pewno jest co najmniej dwuwarstwowa i klejona, pewnie też hartowana, także w razie wypadku rozłupie się na drobne kawałeczki (tak jak i inne szyby) a folia powinna je w większości przytrzymać. Przed liftem była przegroda, pewnie konstrukcyjne wzmocnienie, jeśli teraz jej nie ma to szyba musi wytrzymać większe obciążenia, czyli na pewno jest wzmocniona. Większe niebezpieczeństwo może być w przypadku jazdy ślizgiem na dachu po wywrotce (bariery metalowe, drzewa itp mogą łatwiej wtargnąć do wnętrza). Ale w takich przypadkach to różnica szyba czy blacha ma chyba znaczenie sporo mniejsze niż Opatrzność... Zwłaszcza przy takich ogromnych szybach bocznych jak w eSiu
__________________
Mój Maksik pali [Okleiłem eSia] [Końcówka wydechu] [LEDy]
Slartibartfast jest offline   Odpowiedź z Cytatem