Temat: [Mondeo 2000-2007] Zestaw wskaźników nie wskazuje :(
View Single Post
Stary 01-03-2011, 08:42   #25
upanie
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 31-05-2009
Skąd: Wyszków
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 16
Domyślnie

Cytat:
Nie chcę jednak aby dziesiątki osób którym świrują zegary, zabierały sie zaraz za ich demontaż i robiły próby podłączając piny do akumulatora.
Ja też tego nie chcę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ja będę jak mantrę powtarzał, że moje zegary nie świrowały tylko były martwe a to jest różnica. Naczytałem się sporo o świrujących zegarach z powodu słabego napięcia jednak wszyscy pisali, że coś tam działało, np. na wyświetlaczach pojawiały się kreseczki albo niektóre kontrolki gasły a inne się zapalały. Ja opisuję przypadek, w którym nie działa nic, ani wyświetlacze ani wskazówki a jedynie na stałe świecą się 3 kontrolki. Nie chciał się też uruchomić tryb testowy. No to chyba coś znaczy.
Zgadzam się z Tobą (Wami), że łatwiej jest sprawdzić aku niż zegary i tak najpierw należy zrobić. Ja uznałem, że jak przy pracującym silniku mam napięcie mierzone na zaciskach akumulatora 14,5V to z zasilaniem nie ma problemu. Może się myliłem ale jak widać niekoniecznie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Inna sprawa to spier... sterowanie w mondziaku jeżeli faktycznie jest tak jak opisujecie. U mnie to się nigdy jeszcze nie objawiło (tfu, tfu za lewe ramię Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) zatem nie mogę potwierdzić. Bo tak na zdrowy chłopski rozum to bez względu na poziom zasilania (do pewnego stopnia) co jak co ale kontrolki to powinny działać. Na pewno tym pewnym stopniem nie powinno być 12,7V bo to wariactwo jakieś. Przecież to chore. Mam uruchomić samochód bez działających zegarów i jechać a potem gasić samochód co jakiś czas i sprawdzać czy tym razem będą działać zegary?
A może to oznaka walniętego GEM-a? To przynajmniej miałoby ręce i nogi.
No to teraz pytanie na które sam sobie mogę odpowiedzieć. Czy zasilaniem zegarów steruje GEM? Odpowiedź: nie (chyba Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.) Sprawdzę później schematy coby się upewnić ale jeśli mam rację to tryb testowy powinien działać zawsze Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Aha jeszcze jedno:
Cytat:
Jeśli akumulator jest rozładowany tak jak miał "upadnie"...
Nie updanie tylko upanie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i nie zgadzam się, że miałem rozładowany. Nie ładowałem go nijak i po wymianie zegarów wszystko działa.

Ostatni raz łączyłem Twoje posty...

Jak obiecałem tak zrobiłem. Sprawdziłem schematy i potwierdziła się moja teza, że GEM nie ma nic do zasilania zegarów. Zasilane są zawsze poprzez bezpiecznik F75 a uruchamiane napięciem akumulatora poprzez bezpiecznik F28, stacyjkę (położenie 2) i bezpiecznik F78.
Wniosek jest taki, że bez względu na zachcianki modułu GEM zegary mają działać zawsze (i to ma sens). Mogą wskazywać głupoty ale działać muszą i co najważniejsze muszą wejść w tryb testowy. Jeżeli nie działają i nie wchodzą w tryb testowy to powodem może być:
a) całkowicie rozładowany akumulator - napięcie poniżej 10,5V
b) spalony co najmniej jeden z bezpieczników: F28, F75, F78
c) uszkodzenie okablowania
d) uszkodzone zegary (zestaw wskaźników)

Dziękuję i pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez upanie ; 01-03-2011 o 20:28 Powód: Aktualizacja.
upanie jest offline   Odpowiedź z Cytatem