Temat: [Galaxy 2000-2006] "wybite" lampy z silniczków?
View Single Post
Stary 04-09-2009, 19:28   #9
luktup
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 08-05-2009
Skąd: Murowana Goślina (Wielkopolska)
Model: brak
Silnik: -
Rocznik: -
Postów: 16
Domyślnie Odp: "wybite" lampy z silniczków?

Dzisiaj rozkręciłem obie lampy w moim Galusiu (oba silniczki nie działały).
W 1 był zablokowany silniczek - wystarczyło go poruszać + psiknąć WD40 z obu stron "wału" i zaczął pięknie chodzić. W drugim - padnięty potencjometr. Po psiknięciu "kontaktem" i poruszaniu potencjometrem kilkadziesiąt razy w obie strony - zaczął działać w miarę ok - gdy dojadę regulacją w okolicę "3" (czyli światła maksymalnie w dół - ustawienie na max. obciążenie samochodu) to silniczek fixuje - na przemian kręci góra-dół i nie może ustawić sobie "środkowej" pozycji.

Oba potencjometry mają głębokie rysy/rowki w przy końcu środkowej ścieżki (odpowiada to położeniu "0" regulatora, czyli światła nieobniżone), wydaje mi się, że to od drgań samochodu - ślizgacz potencjometru uderza non-stop w ścieżkę i robią się rysy....

Nie wylutowywałem swoich potencjometrów - może ktoś kto to robił powie, czy na spodniej stronie jest jakieś oznaczenie/symbol tego potencjometru?

Sprawdziłem, że daje się on regulować od 0 do 12 kOhm.
Patrzyłem też na forum sgaf.de, ale chyba nigdzie symbolu nie podają (niemieckiego niestety nie znam, używałem babelfisha do tłumaczenia). Ale skoro taki potencjometr można kupić w Niemczech za 0,80 Euro, to u nas na pewno też są (pewnie za 0,80 zł), kwestia ustalenia symbolu i telefonu do sklepu z częściami elektronicznymi...
Kolega z forum sgaf.de wysyła też poza Niemcy - wtedy wysyłka 3,80E, ale nie mam pojęcia jak można mu za to zapłacić (najlepiej jakby akceptował paypal, normalny przelew kilku Euro do Niemiec może kosztować kilkadziesiąt zł....)

Jeżeli ktoś wie, jaki symbol ma ten potencjometr - proszę o info. Dowiem się wtedy czy można go dostać w Polsce (Poznań) i ile kosztuje.
luktup jest offline   Odpowiedź z Cytatem