Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=60546)

marszaf 27-01-2009 22:20

TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Witam. Jestem nowym użytkownikiem mondeo MK3 (2005r., 115KM, 2.0TDCI, kombi). Zauważyłem, że wskaźnik temperatury nie osiąga prawie wcale pozycji pionowej. Jest lekko nad 60stopni, czasem (w trakcie dłuższej jazdy pod górkę) podnosi się nieco - najwyżej prawie do połowy skali, ale nigdy do pozycji pionowej, ale tylko na czas "wzmożonego wysiłku silnika", a po jakimś czasie znowu wraca do poziomu, nieco ponad 60stopni i tak w kółko. Podczas obserwacji cyfrowej wysokości temperatury okazuje się, że waha się w trakcie jazdy w granicach 65-80 stopni zmieniając się w sposób jak opisałem wyżej. Czy to normalne? Jaka temperatura powinna być osiągnięta i jakie jej wahnięcia są w normie?
Pozdrawiam

STROMAN 27-01-2009 22:30

Re: [MKIII] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Wydaje mi się że termotat nie trzyma i cały obieg chłodzenia idzie cały czas przez chłodnicę wtedy autko nie grzeje się i temp jest niska a to że podczas "wysiłku" temperatura rośnie to normalne gdyż wtedy silnik ma większe obciążenie pali więcej paliwa a przy tym wytwarza się większa temperatura. Silnik powinien chodzić w temp mniejwięcej od 85st do ponad 90 może nawet pod 100 podejść ale wtedy wentylator schłodzi go do ok 85 tak w kółko.

wojtekjanus 28-01-2009 10:46

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Marszaf, jest sto tysięcy wątków na ten temat, użyj wyszukiwarki i przeczytasz powieść.
Generalnie, kiedy podczas jazdy masz niedogrzany silnik, zatrzymaj się, sprawdź czy wąż miedzy termostatem i chłodnicą jest zimny czy ciepły. Jeżeli ciepły, to uszkodzony jest tzw duży termostat, jeżeli zimny, to należy podejrzewać tzw termostat olejowy, otwierający obieg oleju przez chłodnicę (za wcześnie). W obydwu przypadkach koszt naprawy nie jest porażający.

LESER 28-01-2009 12:05

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Witam mam taki sam problem.Wymieniłem mały i duży termostat-orginalne.Nic ten zabieg nie zmienił,nadal wolno się grzeje,a gdy to nastąpi wskazówka nie jest idealnie na środku.Jak się zatrzymam na światłach lekko spada,jak ponownie jadę wzrasta.Może to czujnik?Sam już niewiem?

mentol 28-01-2009 21:39

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Cytat:

Napisał LESER
Witam mam taki sam problem.Wymieniłem mały i duży termostat-orginalne.Nic ten zabieg nie zmienił,nadal wolno się grzeje,a gdy to nastąpi wskazówka nie jest idealnie na środku.Jak się zatrzymam na światłach lekko spada,jak ponownie jadę wzrasta.Może to czujnik?Sam już niewiem?

Mam dokładnie taki sam problem jak Ty. Wymieniłem oba termostaty i nadal słabo się nagrzewa, wskazówka nigdy nie stanęła jeszcze centralnie w pionie, zatrzymuje sie maks na 86 stopni, ale to po 20 km jazdy na obrotach ~2000. Wystarczy że trochę zwolnie lub stanę i zaczyna powoli opadać.

LESER 30-01-2009 10:56

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Byłem wczoraj w serwisie-test komputerem wskazał błędy czujnika TCS(czujnik temp głowicy).Mechanik powiedzi że trzeba go wymienić i będzie OK.Dzisiaj tam jadę-napiszę o wyniku zabiegu.

marszaf 31-01-2009 16:03

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Czy usterka czujnika została stwierdzona na podstawie kodów błędów zarejestrowanych w komputerze, czy może była wykonywana jakaś dynamiczna analiza danych w trakcie jazdy?

BolFrank 31-01-2009 16:07

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
LESER, napisz tez cos o poniesionych kosztach ...

LESER 01-02-2009 18:39

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
Na komputerze pojawił się kod błędu,ale wymiana czujnika nic nie pomogła.Termostaty są ok-nowe i sprawdzone.Nadal wolno się grzeje a wskazówka nie jest w pełni na środku,a przy zatrzymaniu lub zwalnianiu opada.Miał ktoś taki problem i sobie z nim poradził?

mihowe 01-02-2009 19:13

Re: [MK3] TDCI wahania temperatury płynu chłodzącego
 
No właśnie czy ktos sobie z tym poradził czy poprostu ten typ tak ma.
Chociaż w/g mnie nie powinien
Ja też wymieniłem obydwa termostaty i silnik dalej niedogrzewa sie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.