Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [Mondeo 2014- ] Skrzynia powershift - regeneracja (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=340233)

lolkiju 08-04-2024 15:13

Skrzynia powershift - regeneracja
 
Dzień dobry,

Na wstępie chciałem się przywitać, gdyż to mój pierwszy post. Także dzień dobry wszyskim, mam nadzieję że skorzystam z Waszej wiedzy i to forum pozwoli rozwiać wiele moich wątpliwości :).

Niedawno zakupiłem Mondeo 2.0 TDCi, 180 PS, w wersji Titanium, rok 2015, przebieg 145000 km. Autkiem bardzo się jaram bo póki co sprawuje się zacnie. Nurtuje mnie natomiast jedna kwestia. Na pokładzie skrzynia Powershift. Mam jednak wątpliwości co do generacji - czy jest to I czy II wersja poprawiona?

Czy mógłbym prosić kogoś bardziej doświadczonego o identyfikację po nr VIN? Byłbym bardzo wdzięczny!

WF0FXXWPCFFS02183

Z góry dziękuje.
Pozdrawiam.

tomao 08-04-2024 15:25

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
W tej generacji Mondeo zawsze jest wersja 2 powershifta.

Cytat:

Napisał lolkiju (Post 3489971)
WF0FXXWPCFFS02183

Przy okazji zaległe akcje serwisowe:
17E09 - 1.5L AND 2.0L DURATORQ DE-SULPHURISATION
18P11 - MONDEO, GALAXY / SMAX - BATTERY MONITORING SENSOR
20S32 - TAKATA AIRBAG REPLACEMENT
20A02 - SPECIAL AIRBAG DISPOSAL CLAIMING FSA
22N02 - FRONT BRAKE FLEXIBLE HOSE REPLACEMENT

Hansolo 08-04-2024 15:25

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Tu nie ma kombinować. Mondeo mk5 diesel 2.0 ma PS gen 2. Kropka.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

lolkiju 08-04-2024 20:06

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Dziękuję Panowie. Trochę się uspokoiłem.

Samochód kupiłem w zeszłym tygodniu, bardzo zadbany egzemplarz od przyjaciela (na prawdę nie miał żadnego interesu żeby coś zatajać).

Mam pełną historię serwisową tego samochodu i zastanawia mnie jedna rzecz...
01/2023 była wykonywana (najprawdopodobniej pierwsza) wymiana oleju w skrzyni ale metodą DYNAMICZNĄ. Czytałem, że raczej powinno się wymieniać ten olej metodą statyczną.

Czy dynamiczna wymiana mogła w jakiś sposób zaszkodzić skrzyni/skrócić jej żywotność?

Czy pierwsza wymiana oleju przy 120k km to również zaniedbanie i powinno być to zrobione po przejechaniu pierwszych 60k km?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.

Hansolo 08-04-2024 20:16

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Cytat:

Napisał lolkiju (Post 3489996)
Czy pierwsza wymiana oleju przy 120k km to również zaniedbanie i powinno być to zrobione po przejechaniu pierwszych 60k km?

Powinno być co 60 tys.

lolkiju 08-04-2024 22:02

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Cytat:

Napisał Hansolo (Post 3489998)
Powinno być co 60 tys.

Czyli sprawa zaniedbana. Niestety nie mam pewności czy ktoś wymieniał olej w skrzyni przed 120 000km. Zakładając że nikt tego nie robił, przy jakim przebiegu zalecacie ponowną wymianę?


Pierwsza wymiana była dynamiczna. Następną wymianę również przeprowadzić dynamiczna, czy statyczną?

Dzięki!

Hansolo 08-04-2024 22:26

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Zrobiłbym statycznie / wiadomo filtr zewnętrzny do wymiany / ale powiedzmy przy 160 tys. Jeśli przy tych 120 faktycznie olej był wymieniony to nie ma co kombinować.

Czy statyczna , czy dynamiczna , są dwie szkoły. Falenicka i otwocka. W skrzyni dwusprzęgłowej, oleju schodzi bardzo dużo przy statycznej. Wiadomo zostaje na mechanizmach , chłodnicy, przewodach , ale nie tyle co w hidrokinetyku, gdzie ze sprzęgła się oleju nie zlej w ogóle.

lolkiju 09-04-2024 12:24

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Serdecznie Dzięki Hansolo za odpowiedź. Zrobię tak jak sugerujesz.

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy to normalne ze po odpaleniu samochodu i zmiany przełożenia z P na D lub R w skrzyni są słyszalne lekkie dźwięki i delikatne drgania?

Wszystko działa płynnie ale zauważyłem że przy zmianie z P są jakieś dźwięki i delikatne drganie. Potem wszystko działa jak należy, biegi wrzuca płynnie, nic nie ślizga, hałasuje, itp.

Ktoś gdzieś pisał że w tych skrzyniach to normalne, a że to mój pierwszy wóz w automacie, to wolę się upewnić żeby czegoś nie przeoczyć.

Hansolo 09-04-2024 12:34

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Czasem się zdarza, że przy przestawianiu z P na ... , jakby tak delikatnie puknęło , ale nie mylić tego ze zgrzytaniem itp. Podstawa to mocno wciskać hamulec przy zmianie z P na .... i odwrotnie , z D na R itp. , oraz puszczać hamulec na parkingu gdy ręczny całkowicie się " dopnie".

lolkiju 09-04-2024 13:56

Odp: Skrzynia powershift - generacja
 
Dzięki Hans, bardzo pomocne.

Mam nadzieję że bezproblemu ten PS wytrzyma do +/- 200 000km. Jestem skłonny żeby wtedy sprzedać Mondka i rozglądać się za czymś młodszym, ale żona jest przeciwna bo bardzo się jej podoba :razz:.

Pozdrawiam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.