Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=337483)

RadekB 10-10-2023 20:06

1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
Cześć,
Od ponad dwóch miesięcy jestem posiadaczem S-Maxa z 2011r z silnikiem 1.6 ecoboost 160km jednak mam pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić. Chodzi o to, że raz na jakiś czas samochód zacznie szarpać, szczególnie przy niskim obciążeniu czyli np. jadę 50km/h na 4 biegu (1600rpm) wtedy silnik jakby się krztusił, ale jak patrzę na chwilowe zużycie paliwa to jest ono wyższe niż zazwyczaj. Gdy wrzucę wyższy bieg i mam wyższe obroty to te szarpanie jest już mniej wyraźne, a żeby całkowicie się tego pozbyć to muszę wyłączyć silnik, poczekać kilka sekund i włączyć go z powrotem. Jednak znowu po jakimś czasie (zazwyczaj kilkaset kilometrów problem powraca). Zastanawia mnie tez błąd P0420 który zazwyczaj pojawia sie wraz z tym szarpaniem, bo nie wiem czy to przez ten błąd silnik zaczyna się krztusić czy może przez krztuszenie pojawia się ten błąd. Dodam jeszcze, że 2x przez ten błąd pojawiła się kontrolka check engine, ale zazwyczaj błąd się pojawia i widać go tylko po podpięciu pod OBD.
Do tej pory z tego co wiem to w aucie była regenerowana turbina (nie była zepsuta, ale poprzedni właściciel myślał, że była i oddał do regeneracji), zawór upustu ciśnienia z turbiny (powodował błąd P0234) oraz rozrząd (wymieniał poprzedni właściciel, więc nie wiem czy tylko pasek czy również inne rzeczy)

Czy wie ktoś może o co może chodzić i jak temu zaradzić?
Pozdrawiam i życzę miłego dnia/wieczoru

tomao 10-10-2023 21:01

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
Może być problem z katalizatorem lub sondami. Jeśli była długi czas emerycka jazda, to przydałoby się trochę pojeździć na pełnych osiągach.

szynszyl 10-10-2023 21:33

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

RadekB 10-10-2023 22:11

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
1 załącznik(i)
tomao
od kiedy wymieniłem zawór turbiny to co jakiś czas go przeciągam na drugim i trzecim biegu do 5-6 tysięcy obrotów przy przyspieszaniu. O to chodzi czy żeby przez dłuższy czas jeździć dynamicznie na wysokich obrotach (np na autostradzie)?

szynszyl
Przeczytałem wątek i nadal nie wiem co robić. Mechanik mówił mi, że można zamontować "emulator" sondy, ale z tego co widzę to u wielu osób to nie działa, ale przestaje działać po czasie. Nowy katalizator to dość spory wydatek (nadal nie jestem pewny czy nieoryginalny będzie dobry), a używany za kilkaset złotych nie wiem czy będzie sprawny.

Teraz sobie jeszcze przypomniałem, że na górze silnika (pod pokrywa ochronna) zauważyłem wyciek (bardziej wypryski) oleju i wydaje mi się, że są one z któregoś z tych dwóch miejsc, które zaznaczyłem na obrazku. Myślicie, że to może być przyczyną?

tomao 11-10-2023 04:30

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
To elementy przewietrzania skrzyni korbowej. Lekko zapocone mogą być, ale większe ilości świadczą o nieszczelności dolotu.
Cytat:

Napisał RadekB (Post 3472838)
żeby przez dłuższy czas jeździć dynamicznie na wysokich obrotach (np na autostradzie)?

Ważne, żeby silnik był obciążony, czyli właśnie dłuższe jazdy z wykorzystaniem mocy (chwilowe przeciąganie na niskich biegach trwa krótko), przyspieszanie do prędkości podróżnych z gazem w podłodze itp.

RadekB 06-12-2023 19:20

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
Cześć,
Pozwolę sobie odkopoac mój temat po czasie. Ostatnio był wymieniony olej i filtry oraz Przewód kolektora ssącego do pokrywy zaworów - 1.6 EcoBoost - FORD 1847032 (ten plastikowy, harmonijkowy co jest na zdjęciu, które wstawiłem w poprzednim poście). Mechanik mi powiedział, że była nieszczelność w tym przewodzie i ciekl z niego olej i być może łapał przez to jakieś lewe powietrze, dlatego mogło dochodzoc do tego.szarpanie o którym pisałem.
Niestety po zrobieniu tego nadal auto raz na jakiś czas szarpie.
Postaram się jeszcze raz opisać jak to wygląda, bo może ktoś będzie wiedział czym to może być spowodowane. Co jakiś czas (czasem od razu po odpaleniu silnika, a czasem dopiero po jakimś czasie w trakcie jazdy) silnik zaczyna szarpać/krztusić się. Widać wtedy wzrost chwilowego spalania i komfort jazdy jest fatalny, czasem też widać jakby obroty lekko falowały. Szarpanie ustaje powyżej około 2,5k obrotów i najgorzej jest przy przyspieszaniu poniżej tych 2,5k obrotów i trochę lepiej jest przy utrzymywaniu stałej prędkości, jednak nadal czuć to szarpanie.
Na wolnych obrotach tego szarpania nie ma i ogólnie im wyższy bieg i niższe obroty tym bardziej jest to wyczuwalne (nie mówię to np. o jeździe na 6 biegu z 1200 RPM, bo wiadomo, że wtedy silnik nie chodzi o równo, ale chodzi mi np. o jazdę na 4 biegu z około 1600-1700 rpm).
Po wyłączeniu i włączeniu silnika problem zanika. Po podłączeniu się przez OBD jest tylko błąd P0420, ale czasem jak wchodzę w Car Scanner to widzę też, że status EGR i Katalizatora potrafi być na Fail.
Ma ktoś pomysł jak to naprawić ewentualnej co można sprawdzić, żeby potwierdzić winowajcę?
Zastanawiam się czy to może jakis czujnik świruje np. przeplywu powietrza, albo może przepustnica, albo EGR (o ile jest w tym silniku, bo sam już nie jestem pewny), ale to już takie moje gdybanie.

Będę wdzięczny za pomoc, bo jest to naprawdę fajne autko, ale ten problem mnie mocno irytuje.

klocolus 07-12-2023 23:56

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
EGR nie ma w tym silniku. P0420 raczej nie powinien tego powodować, tylko sygnalizuje słabą wydajność katalizatora. Trzeba by na sondy spojrzeć i ogólnie na parametry co się dzieje w trakcie tego szarpania.

Dzieje się na zimnym, ciepłym silniku czy na obu? Nie ubywa płynu chłodniczego?

Mógł też ktoś sp... wymianę rozrządu, sporej części mechaników sprawia on problemy tak słyszałem chociaż w sumie nie wiem czemu, zrobiłem sobie jedynie co potrzebny dobry komplet blokad.

RadekB 09-12-2023 22:11

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
1 załącznik(i)
Dzieje się i na zimnym i na ciepłym, ale dzieje się to losowo. Raz zacznie szarpać, a raz nie. Rozrząd wymieniał poprzedni właściciel, więc niestety nie wiem czy było to dobrze zrobione, turbina po regeneracji.
Patrzyłem też na parametry z sond i zauważyłem, że często przy przyspieszaniu napięcie na drugiej sondzie skacze w zakresie 0,1-0,7v. Nie wiem czy tak powinno być, wstawiam przykładowy screen

klocolus 10-12-2023 00:05

Odp: 1.6 ecoboost sporadyczne szarpania/krztuszenie błąd P0420
 
Cytat:

Napisał RadekB (Post 3478281)
drugiej sondzie skacze w zakresie 0,1-0,7v

Druga sonda racze nie ma wpływu ale jeśli jest uszkodzona może powodować P0420. Ogólnie na drugiej sondzie napięcie powinno oscylować przy w miarę równej jeździe (na otwartej pętli). Pierwsza odpowiada za mieszankę.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.