Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Sprzęt Audio/CB/GPS (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=98)
-   -   [Ogólne] Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=328470)

monroe 21-04-2022 20:36

Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
Panie i Panowie,

w systemie SYNC 2.5 w niektórych modelach (na pewno w Focusie, Pumie i Customie; raczej nie w Ecosporcie) występuje dość irytujący problem - wyciszanie w trakcie jazdy, które trwa dosłownie kilka sekund i pojawia się nagle, czasami rzadko a czasami bardzo często bez widocznej reguły. Zdarza się zarówno przy korzystaniu z radia FM lub DAB+ jak i Android Auto/Car Play.

Czy osoby użytkujące stosunkowo nowe Fordy (raczej tylko SYNC 2.5 czyli bez fabrycznej nawigacji) spotkały się z powyższym? Może macie jakieś pomysły z czego wynika ten problem?

Uprzedzając - jestem pracownikiem ASO, użytkuję prywatnie Focusa i Pumę (oba z SYNC 2.5) i nie jestem odosobniony w temacie kłopotów z wyciszaniem [emoji6] Próbowaliśmy już wielu rzeczy (wyłączanie poszczególnych opcji w systemie, fizyczne odłączenie na kierownicy przycisków audio po lewej stronie), resety systemu ale nic nie pomaga. Pytanie ilu nas jest i być może ktoś ma jakieś ciekawe pomysły aby zidentyfikować przyczynę?

Jedyny punkt wspólny jaki mamy to ta sama kierownica w ww. modelach (stąd brak problemu np. w Ecosporcie).

tedi_k 21-04-2022 22:29

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
Cytat:

Napisał monroe (Post 3407337)
...sama kierownica w ww. modelach (stąd brak problemu np. w Ecosporcie).

Kierownica do tego to ma zapewne DOKŁADNIE NIC...
Myślę, że na podobnym poziomie korelacji można by się było doszukiwać zależności owego wyciszania od np. koloru auta...
Ewentualny "podejrzany" oczywiście może być MODUŁ KIEROWNICY (SCCM), ale to także z prawdopodobieństwem poniżej 3% (statystyka...) moim zdaniem.
Ja bym się przyjrzał tematowi współpracy CTR (nie wiem czemu to nazwali "Sync2.5"....) z TCU i systemem powiadamiania ratunkowego. Tu potencjalnie coś tam mogło by "być na rzeczy".
Bez podpiętego komputera i rejestratora danych w czasie kiedy to występuje nic mądrego pewnie się nie wymyśli...

monroe 21-04-2022 23:06

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Niezupełnie masz rację w porównaniu do koloru etc. - napisałem tylko, że to jedyny punkty styczny jaki mamy (oczywiście oprócz samego systemu) ;) Jasne, może to nie mieć żadnego znaczenia ale:
- mamy różne modele, ten sam system SYNC 2.5;
- Ecosport ma inną kierownicę (starszego typu) - w nim problem nie występuje z tego co wiem (mają teściowie od 2 lat).
- Fakt, system wzywania pomocy był również naszym podejrzanym ale aktualnie jego nie da się włączyć/wyłączyć z poziomu radia (jest przycisk nad kokpitem, nie ma w systemie funkcji wzywania pomocy jak wcześniej).
- jeśli to system wzywania pomocy to dlaczego problem NIE WYSTĘPUJE w Focusach/Pumach z SYNC 3? [emoji6]
- ponoć Ford raportuje ten problem tylko w naszym kraju (mieliśmy więc podejrzenia co do DAB+ ale przy Android Auto/Car Play też wycisza). Przypadek albo jakaś reguła, tego nie wiadomo.
- były podejrzenia odnośnie przyspieszania i skrętu kierownicą - ślepy zaułek bo system potrafi się wyciszyć na wolnych obrotach po zapaleniu samochodu...

Zgadzam się - trzeba byłoby podpiąć komputer w celu monitorowania systemu i wychwycenia błędu ale miałem nadzieję, że ktoś coś może... ;)

Dzięki za odpowiedź :)

marekpz 22-04-2022 10:59

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
Może inne objawy, i nie piszą o wyciszaniu, ale próbowałeś TSB 21-2194 ?

monroe 22-04-2022 11:44

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
To TSB dotyczyło głównie słynnego braku synchronizacji zegara. Nie jest zalecane, gdy problem nie występuje (w październiku 2021 systemy w tych samochodach same zostały zaktualizowane zdalnie w trakcie jazdy). Niemniej jednak zapewne spróbujemy chociaż pojawiały się ponoć problemy w trakcie wgrywania ;)

Mamy natomiast 2 świeże Pumy z roku produkcji 2022, które powinny mieć aktualne oprogramowanie CTR i również wycisza... [emoji6]

p.saw 22-04-2022 13:31

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
Nie wiem, czy to mogłaby być jakaś wskazówka i czy o podobny problem chodzi. Ale ostatni będąc w ASO wspomniano mi o ciekawym problemie trapiącym jednego z użytkowników. Nie wiem jaki to był samochód i czy miał SYNC 2,5 czy 3.
Podczas jazdy po sparowaniu telefonu co jakiś czas następowało chwilowe przyciszenie radia niezależnie od źródła pochodzenia dźwięku.
Po rozparowaniu problem zniknął. Konkluzja była taka, że przychodzące komunikaty na telefon powodowały chwilowe przyciszenie radia.
Ostatecznie nie wiem jak to rozwiązano ale ponoć długo diagnozowali ten "problemem".
Nie wiem czy opisywany przypadek polega na tym samym.
U siebie zauważyłem to samo, że podczas powiadomień pojawiających się w telefonie (systemowe, SMS, z FB itp.) na chwilę występuje przyciszenie głośności. Pojawia się to podczas połączenia bluetooth. Nie pamiętam, czy po połączenia przez Android Auto po kablu też tak się dzieje.
Mi to nie przeszkadza.

monroe 23-04-2022 01:31

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Owszem, to zapewne ten sam problem tylko że wyciszenie występuje niezależnie od przychodzących powiadomień na telefon. Generalnie nie ma żadnych widocznych powiadomień (SMS, mejl, WhatsApp itp.).

Jeżdżę z tym już od 7 miesięcy. Zresztą nie tylko ja - znam co najmniej 4 osoby z tym właśnie problemem a wiem, że jest też wielu innych. Nikt z nas nie wie o co chodzi bo nie potrafimy znaleźć reguły tego wyciszania...

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka

tedi_k 23-04-2022 08:06

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
Cytat:

Napisał monroe (Post 3407506)
... Nikt z nas nie wie o co chodzi bo nie potrafimy znaleźć reguły tego wyciszania...

Akurat w tym stwierdzeniu jest najwięcej treści...

Podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek sensownej diagnostyki tego typu "trudnych" przypadków jest wiedza o konstrukcji urządzenia oraz strukturze jego oprogramowania. CTR do takiej analizy jest o kilka klas trudniejszy niż Sync3. W CTR jest "wszystko w jednym" - APIM i ACM są połączone w jedno urządzenie ze wspólnym oprogramowaniem. Gdyby w Sync3 występowały takie problemy to zawsze można by było analizować komunikaty na CAN pomiędzy APIM i ACM i znaleźć kiedy i pewnie też w jakich warunkach APIM żąda od ACM wyciszenia.
W CTR nie ma opcji na takie "dochodzenie" bo nie ma 2 urządzeń komunikujących się przez CAN.
Do tego dochodzi "zerowy stan" specjalistów sensownie znających CTR - to znaczy NIE MA DOKŁADNIE ŻADNEGO.
Na przykład ja - NIE WIDZIAŁEM CTR "W ŚRODKU", więc trudno jest cokolwiek dywagować od jakiego bloku funkcjonalnego w urządzeniu może zależeć takie zachowanie, jak nie wiadomo jakie bloki funkcjonalne tam w środku są.

Jeśli macie jaki "leżący na półce" CTR to możecie ewentualnie do mnie odezwać albo go po prostu podrzucić. Popatrzę, poanalizuję i może zacznie być coś wiadomo więcej o tym nieszczęsnym pomyśle Forda...

monroe 23-04-2022 11:38

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Dzięki za odpowiedź. Zobaczę co da się zrobić.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka

Jerry1982 15-12-2023 13:54

Odp: Wyciszanie radia SYNC 2.5 w trakcie jazdy
 
Cytat:

Napisał monroe (Post 3407506)
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Owszem, to zapewne ten sam problem tylko że wyciszenie występuje niezależnie od przychodzących powiadomień na telefon. Generalnie nie ma żadnych widocznych powiadomień (SMS, mejl, WhatsApp itp.).

Jeżdżę z tym już od 7 miesięcy. Zresztą nie tylko ja - znam co najmniej 4 osoby z tym właśnie problemem a wiem, że jest też wielu innych. Nikt z nas nie wie o co chodzi bo nie potrafimy znaleźć reguły tego wyciszania...

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka

Moja żona jeździ fokusem z dokładnie tym samym problemem.

Czy ASO znalazło rozwiązanie tej przypadłości?

Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.