Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fiesta (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=99)
-   -   [Fiesta 2008-2012] Samoistne blokowanie kół (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=324522)

karol013 24-10-2021 18:48

Samoistne blokowanie kół
 
Mój znajomy ma Fiestę z 2009r. z silnikiem benzynowym 1.4. Od pewnego czasu auto zaczęło samoistnie blokować koła. Dzieje się to w bardzo nieprzewidywalnych momentach. Był z tym u mechanika, ale nic nic on nie stwierdził. Poziom płynu hamulcowego jest OK.
Z tego, co zauważył występuj to przy stosunkowo niewielkich prędkościach (ok 30km/h). Samochód nagle gwałtownie hamuje, silnik gaśnie a sprzęgło jest bardzo twarde. Po wrzuceniu biegu na luz można uruchomić auto, pedał sprzęgła staje się "normalny" i można jechać dalej.
Dodam, ze nic nie "chrobocze" w silniku i skrzyni.

Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Czy ktoś z Was, miał podobny przypadek lub gdzie szukać przyczyny - skrzynia biegów, wyprzęgnik, sprzęgło....

creepone 24-10-2021 19:58

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
A jak Vacum pompa?

SRS 24-10-2021 20:11

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
Cytat:

Napisał creepone (Post 3375828)
A jak Vacum pompa?

to nie diesel
Cytat:

Napisał karol013 (Post 3375808)
Poziom płynu hamulcowego jest OK.

a kiedy był wymieniany ? , w jakim stanie są przewody giętkie mogą one puchnąć , czy są jakieś błędy

karol013 25-10-2021 08:52

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
Płyn hamulcowy ma max 3 lata. Przewody hamulcowe nie widać żeby puchły.
Nie dzieje się to przy hamowaniu a przy przyspieszaniu. Z tego co właściciel zauważył, to przy zmianie biegu na 2 i to nie zawsze - w bardzo przypadkowym momencie. Może jeździć np. godzinę i nic się nie dzieje.

Widzę, ze niestety będzie musiał pofatygować się z problemem do ASO.

thesperado 25-10-2021 20:59

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
Takie cuda spotkałem, ale w innej marce i na skręconych kołach. ESP wariowało ponieważ ktoś się bawił kierownicą przy zdemontowanej przekładni i czujnik kąta skrętu odczytywał wartość nieprawidłową o 360 stopni. A tak w ogóle to jest tam ESP? Jeśli tak to może by je na próbę pozbawić zasilania. Co do zachowywania się pedału sprzęgła to w FF2 miałem twardniejący pedał sprzęgła, ale w innych okolicznościach.

Jak sięgnąłem dalej pamięcią, to miałem jeszcze inny, podobny przypadek, także w innej marce. Wariowało ESP z powodu uszkodzenia wiązki czujnika przyspieszenia,

swampshark 26-10-2021 06:07

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
Cytat:

Napisał thesperado (Post 3376022)
jest tam ESP? Jeśli tak to może by je na próbę pozbawić zasilania.

Praktycznie każda Fiesta mk7 ma ESP a z importu to na 99,5%.
Trop może być dobry. Tłoczki w pompie stają dęba blokują koła i uniemożliwiają przepływ płynu w układzie (siłownik sprzęgła chyba korzysta z tego samego płynu). Wg mnie nic z kierownicą nie było robione bo by waliło błędy ESP a po prostu moduł ABS/ESP dostał bzika. Odcięcie zasilania od niego i jazda próbna to dobry pomysł

romano11 26-10-2021 15:16

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
Cytat:

Napisał swampshark (Post 3376041)
Tłoczki w pompie stają dęba blokują koła i uniemożliwiają przepływ płynu w układzie (siłownik sprzęgła chyba korzysta z tego samego płynu).

No i co z tego, że sprzęgło korzysta z tego samego płynu? Nawet, jeśli jest wspólny zbiorniczek, to ma w środku przegrodę, żeby awaria wysprzęglika nie pozbawiła cię płynu w układzie hamulcowym. To raz. Dwa - jak tłoczki mogą blokować przepływ płynu do sprzęgła? :shock: Przecież to nie jest obieg zamknięty.

karol013 28-10-2021 08:31

Odp: Samoistne blokowanie kół
 
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Mechanik stwierdził problem ze skrzynią biegów. Zobaczymy, co tam znajdzie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.