Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=312903)

lukasz_k 10-09-2020 21:45

Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Zauważyłem ostatnio, że kręcąc w miejscu kierownicą w lewo, przed dokręceniem do skrajnej pozycji, z przodu auta słychać stukanie. Nie dzieje się to zawsze, czasem jest to jedno stuknięcie, a czasem 2 czy nawet 3. Przy odkręcaniu do wyprostowanych kół i dalej w prawo tego nie słychać. Za pierwszym razem myślałem, że opona "przeskoczyła" bo akurat wyjeżdżałem z parkingu, gdzie była ażurowa kostka. Ale jak zdarzyło się to kolejny raz na równej nawierzchni, to kwestię podłoża wykluczyłem.

Oprócz tego w trakcie powolnej jazdy w ciasnych uliczkach albo na parkingu kiedy trzeba mocno skręcić w lewo, mniej więcej w tej samej pozycji kierownicy, w której na postoju słychać stuki, czuć opór, który po chwili ustępuje i dalej już można lekko dokręcić do końca.

Wcześniej jeszcze przejeżdżając przez progi dało się usłyszeć dźwięk podobny do tego, który wydaje z siebie stara kanapa na sprężynach, takie jakby jęczenie połączone z trzeszczeniem, ale to ostatnio ucichło.

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem? Przeczytałem w jakimś artykule, że tego rodzaju objawy wskazują na zużyte łożysko amortyzatora, i w sumie tak samo miałem kiedyś w Focusie MK2 (tylko trzeszczenie na progach, bez stukania), i po odkręceniu amortyzatorów łożysko okazało się już być w kawałkach. Ale zastanawiam się jeszcze czy to nie jest coś z układem kierowniczym?

Byłem na stacji diagnostycznej, sprawdzili zawieszenie i wszystko jest w porządku, drążki i końcówki też sprawne, amortyzatory suche. Nawet nie było stukania jak kręciłem kierownicą na śliskich płytkach na stacji, jak wyjechałem na beton za bramę to od razu stuki się pojawiły. Diagnosta coś tam popatrzył przy śrubach mocujących amortyzator, ale nic nie stwierdził. Usłyszałem za to legendarne i jakże lubiane przeze mnie "jeździć, obserwować" :D

bartek2504 14-09-2020 15:32

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
mam podobnie u siebie, napisz prosze jak uda Ci się to rozwiązać.

mm32 15-09-2020 19:24

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Do obejrzenia i to na szybko śruby od silnika od maglownicy.U mnie urwały się dwie z trzech i stukało jak kierownica była na maxa w lewo i w prawo :(

zenq 16-09-2020 09:46

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Cytat:

Napisał mm32 (Post 3281790)
(...) urwały się dwie z trzech (...)

:shock::shock::shock::shock:

mm32 16-09-2020 13:49

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Urwały sie dla tego ,że były wykonane z ALUMINIUM :(
Na szczęście ford po 2015 roku odszedł od pomysłu stosowania aluminiowych śrub,zastępując je metalowymi.

Hansolo 16-09-2020 18:15

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Cytat:

Napisał mm32 (Post 3281944)
odszedł od pomysłu stosowania aluminiowych śrub,zastępując je metalowymi

To akurat bardzo ciekawe. "Ameliniowe" byłyby lepsze.

mm32 16-09-2020 19:29

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Cytat:

Napisał Hansolo (Post 3282020)
byłyby lepsze.

Nie przy soli drogowej,po za tym na rozciąganie,czy ścinanie nie maja szans z metalem ;)

lukasz_k 16-09-2020 21:37

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Łożysko amortyzatora wymienione (po zdemontowaniu nie chodziło płynnie tylko skokowo z oporem), ale to nie to, bo dalej stuka i opór w sumie jeszcze większy niż przed. Akurat wszedłem na forum jak byłem u mechanika, tak więc śruby sprawdzone i to też nie to. Trochę smaru pod gumy i krótka przejażdżka kręcąc ósemki, nadal nie pomogło. Zdecydowałem się więc na powrót do warsztatu, ruszam i nagle koniec stukania i oporów, ale za to... ESC serwis, asystent ruszania pod górę niedostępny, i kontrolki od ESP i ESP off świecą się permanentnie... Jutro dalszy ciąg diagnozy.

lukasz_k 17-09-2020 14:58

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Stuka coś w tym silniku elektrycznym przy maglownicy. To się da kupić osobno albo naprawić, czy trzeba cały magiel wymieniać/regenerować?

mm32 17-09-2020 15:09

Odp: Stukanie i opór przy skręcaniu w lewo
 
Nie w silniku tylko pasek przeskakuje bo pękła/pękły śruby i silnik ustawia się pod innym kątem - miałem tak samo :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.