Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Działanie ABS na suchym asfalcie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=202239)

krzyspvfr 01-04-2014 07:19

Działanie ABS na suchym asfalcie
 
Witam,

wczoraj przy 100 km/h miałem awaryjne hamowanie, gdzieś tak do 60 km/h. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu poszedł dym z opon i slady na asfalcie zostały, nie poczułem w ogóle działania układu ABS. Na szczęście nie musiałem hamować do zera bo bym chyba zjechał opony. Czy to tak ma działać?

W moim poprzednim Galaxy MK2 ostre hamowanie na asfalcie odpalało normalnie ABS, a tu zdziwienie. Żadne błędy ani kontrolki na Convers+ mi się nie wyświetlają, więc zakładam, że błędów brak.

_sobol_ 01-04-2014 08:03

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
Jak dla mnie dziwne. U mnie w momencie utraty przyczepności (momentu zblokowania kół) ABS działa od razu nie dopuszczając do owego zblokowania.

krzyspvfr 01-04-2014 08:07

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
Cytat:

Napisał _sobol_ (Post 2186896)
Jak dla mnie dziwne. U mnie w momencie utraty przyczepności (momentu zblokowania kół) ABS działa od razu nie dopuszczając do owego zblokowania.

OK, czyli normalnie, masaż prawej stopy. Ciekawe. Spróbuję u siebie jeszcze kiedyś na mokrym.

jamacieq 01-04-2014 09:55

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
U mnie jak kiedyś hamowałem to na suchym to się ABS nie włączył i dzięki bogu za to, bo inaczej bym wjechał komuś w tył auta. Znajomy w innym aucie tak miał, ABS się uruchomił i droga hamowania się wydłużyła i 2 auta do naprawy. Z kolei na śliskim się włącza przy bardzo mocnym hamowaniu. Może mamy jakiś inteligentny czujnik co sam uznaje czy włączyć ABS lub nie :)

_sobol_ 01-04-2014 10:11

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
pewnie, że mamy inteligentny czujnik - to właśnie ABS :)
A przy wykorzystaniu ABSu droga hamowania może się wydłużyć. Kiedyś o tym czytałem - w momencie, gdy ABS zaczyna działać (podbijać pedał hamulca) kierowca odruchowo przestaje dociskać pedał "na maxa", przez co droga hamowania się wydłuża. Z tego powodu wprowadzono w wielu autach udogodnienie w postaci wspomagania nagłego hamowania (Break Asist System) - od momentu, w którym dociśniemy hamulec "na maxa", BAS "wciska" go za nas z maksymalną siłą do momentu, aż całkowicie odpuścimy hamulec.

krzyspvfr 01-04-2014 10:59

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
Z tym wydłużaniem to nie bardzo:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Co do BAS, to mam BAS i wydaje mi się, że faktycznie coś tam dołożył od siebie, ale jak dla mnie to ABS nigdy nie powinien dopuścić do zablokowania kół, obojętnie czy asfalt suchy czy mokry.

_sobol_ 01-04-2014 11:14

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
jasne, przy maksymalnym dociśnięciu hamulca, z ABSem zawsze zahamujemy szybciej (na krótszym odcinku drogi). Jednak bez BASa, gdy odruchowo zaczniemy odpuszczać hamulec przy zadziałaniu ABSu - drogę tę wydłużymy.

Co do
Cytat:

Napisał krzyspvfr (Post 2187006)
ABS nigdy nie powinien dopuścić do zablokowania kół

to w pełni się z tym zgadzam, u mnie nigdy do zablokowania kół nie dopuścił (choć fakt, że hamowań awaryjnych raczej nie miewam).

Gregonio 01-04-2014 19:42

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
Moim zdaniem coś nie tak. Sprawdzę u siebie i dam Ci znać. ABS jest po to, żebyś mógł ominąć przeszkodę. Jak Ci zablokuje koła to nie masz takiej możliwości.
99% ludzi ABS pomoże, a 1% który umie hamować bez ABS i tak sobie da radę :-)
ABS źle działa na krótkich poprzecznych nierównościach (np. tarka przed skrzyżowaniami), albo przy zużytych amortyzatorach.

krzyspvfr 01-04-2014 20:14

Odp: Działanie ABS na suchym asfalcie
 
Zrobiłem kilka prób na szuterku i ABS działał. Potem nieśmiała próba na asfalcie i zadziałał - po półsekundowym przypaleniu laczków ABS odpuścił i masaż prawej stopy był jak trzeba.
Możliwe, że coś się "odetkało"? A może czas, przez który układ trzyma zablokowane koła po rozpoczęciu hamowania, zanim zacznie "odpuszczać", jest w S-Maxie po prostu większy? Ewidentnie pozwolił mi zblokować koła jak próbowałem ostro hamować pierwszy raz.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.