Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 1994-2000] Czy aku 110Ah nie za duży? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=19705)

grinio 30-12-2006 18:49

Czy aku 110Ah nie za duży?
 
Witam
Mam takie pytanie czy jak zastosuje akumulator 110Ah do galusia 1.9Tdi nie będzie on za duży?? czy alternator go będzie doładowywał?? Z tego co wiem powinien byc 100Ah ale pytam bo mam okazje kupna większego w dobrej cenie.
Bardzo prosiłbym o rade.
Pozdrawiam i Dosiego Roku !!!

karex 31-12-2006 00:09

Moim zdaniem może być, tak jak napisałeś do Twojego zalecany to 100 Ah, ale jak założysz 110 to nic się nie stanie. Jakbyś chciał założyć jakiś 130 - 140 Ah to wtedy mogły by być problemy (ale też nie koniecznie).

mondzio III 31-12-2006 09:02

możesz śmiało kupować 110Ah
a jak więcej jezdzisz to nie obawiaj się alternator doładuje
ci akumulator a jeśli jezdzisz na krótkich odległościach
to zawsze możesz doładować prostownikiem
aby alternator doładował akumulator
to trzeba przejechać co najmniej ok 30 km jazdy ciągłej

szymar 01-01-2007 19:29

30 km po jednym odpaleniu juz doladuje? W zime kiedy chodzi dmuchawa i ogrzewanie foteli? no nie wspomne o szybach i lusterkach

karex 01-01-2007 22:28

Przy sprawnym obwodzie ładowania, jak odpalisz auto zimą na dużym mrozie alternator od razu zaczyna ładować. Pominę tutaj podniesione obroty z powodu "ssania" (nieważne czy diesel, czy benzyna jakieś tam wzbogacenie mieszanki następuje). Napięcie na akumulatorze będzie ok. 14 V i to już na wolnych obrotach. Możesz zapalić światła, włączyć dmuchawę i wycieraczki i o radiu nie zapomnij :) . Włączając ogrzewanie tylnej szyby, ciągle napięcie powinno być powyżej 13,4 - 13,5 V, niestety nie wiem jak pożerają prąd grzane fotele. To napięcie i tak jest wyższe od napięcia akumulatora bez ładowania, czyli jest on "lekko" ładowany (oczywiste, że mniej niż przy napięciu ponad 14 V). Podejrzewam, że włączając jednocześnie wszystko w/w napięcie spadnie do ok 13 V, czyli ładowanie będzie już słabe. A np. wystarczy włączyć podgrzewanie przedniej szyby i ładowania akumulatora już praktycznie rzecz biorąc nie ma.
Całe moje powyższe rozważania dotyczą "wolnych obrotów", wystarczy, że lekko dodasz gazu (obroty rzędu 1200 - 1300) i już masz ładowanie.
Kolejna sprawa, nie dotyczy to aut starszych niż jakieś lata 92-93, Polonezów, Ład itp. oraz prawdopodobnie silników mniejszych niż 1,2 - 1,3 litra starszych niż z roczników ok 99 (po prostu to są za małe silniki, żeby alternator na wolnych obrotach od razu mógł dawać 60-70% procent nominalnego prądu ładowania).

Jeżeli ktoś z kolegów/koleżanek uważa, że się mylę to proszę mnie poprawić. To co napisałem doszedłem do tego sam, sprawdzając różnym ludziom w autach różne rzeczy.

Ale się rozpisałem :P .

szymar 02-01-2007 07:18

Przy okazji sprawdze jak sie zachowuje napiecie na aku :) ale i tak jezdze 10 km ( w tym 2 razy rozmiecam silnik) i pewnie bez prostownika nie obejdzie sie:(

arcisz 02-01-2007 09:32

Spoko - mój jeździ 3-5 km w jedną stronę, potem postój do wychłodzenia silnika i z powrotem kilka km. Takich przejazdów mam 4-6 w ciągu dnia.
Nie zagladałem do akumulatora /oprócz kontroli stanu wody/ od maja, nie wiem ile akku ma latek bo go tez nie wymieniałem - przyszedł razem z autkiem.

Spoko, powinien sobie poradzić i nie wymagać doładowywania.

Ciekawostka: kumplowi dwuletni Renault Scenic po 2 :fcp7 dniach postoju w ciepłym garażu nie odpalił w pierwszy dzień świąt - przyleciał po prostownik :fcp2 Rozładował się oryginalny akumulator a robi dłuższe trasy niż ja :fcp15


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.