Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17" (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=139326)

Piotr44 12-09-2011 19:37

Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Czy ktoś z kolegów porównywał w praktyce takie koła? Mam na myśli jazdę po polskich dziurawych asfaltach, osiągi sportowe są dla mnie mniej ważne. Teoretycznie 16" powinny być wygodniejsze ale czy różnica jest duża? Niedługo odbieram auto na felgach 17" (titanium ma zawsze takie). Wstępnie umawiałem się ze sprzedawcą, że przełożą (niechętnie) 16" z innego samochodu. Spodziewam się, że mogą być z tym problemy i może wcale nie warto walczyć. Co radzicie?

pawel2m 12-09-2011 19:55

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Zimówki mam 16" i uważam że w mieście komfort jest lepszy. Ale w trasie 17" się sprawdzają.

zbyso42200 12-09-2011 20:10

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
205/55/r16 vs. 215/50/r17 na obydwu kompletach nokiany - dla mnie bez różnicy w komforcie. Jest róznica w wyglądzie i w cenie za komplet opon.
pzdr.

andy-w 12-09-2011 20:35

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Cytat:

Napisał Piotr44 (Post 1707739)
Wstępnie umawiałem się ze sprzedawcą, że przełożą (niechętnie) 16" z innego samochodu. Spodziewam się, że mogą być z tym problemy i może wcale nie warto walczyć. Co radzicie?

Uważam, że różnice w komforcie są niezauważalne, ale w trakcji a zwłaszcza w skuteczności hamowania i trzymania się drogi sporo lepsze są szersze 17. Wymiana przed zakupem letnich 17 na 16 byłaby raczej bez sensu. Za 17 calowe opony i felgi masz już zapłacone w cenie auta. Jakby ktoś dostał Twoje 17 to miałby piękny i drogi prezent.
Wydaje się, że kupując dość drogiego w sumie S-maxa patrzenie na aspekt ekonomiczny, że później wymiana 16 jest tańsza niż 17 to jakieś nieporozumienie. S-max to nie "maluch" więc jego użytkowanie musi swoje kosztować.

bartekd 12-09-2011 21:26

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Piotr44 - gratuluję i Tobie, że w końcu nadejszła ta wiekopomna chwila odebrania auta. Jak pewnie zauważyłeś, u mnie znowu nie obyło się bez grudów :>

A w temacie koł - ja też o tym myślałem. Ale raczej w kategoriach takich, żeby się nie wpakować w 18" tylko pozostać przy 17". Na lato przede wszystkim. Bo zimą robię wypady w rejony górskie i muszę mieć możliwość założenia łańcuchów - a te tylko na 16".

Domyślam się, że Tobie chodzi o to, żeby nie mieć dwóch kompletów felg (16" na zimę i 17" fabryczne na lato). Zamieniając od razu miałbyś tylko felgi 16", ale w cenie auta i nie musisz dokupować drugiego kompletu. Myślę że możesz tak zrobić, jeśli naprawdę zakup kompletu felg z oponami 16" to dla Ciebie zbyt duży wydatek. Może lepiej jednak byłoby w tym roku pozostać przy felgach fabrycznych 17" (ja mam mystique silver i przy srebrnym lakierze wyglądają bajerancko - zdjęcia wkrótce) i dokupić używane opony 17" (na jeden sezon) i w przyszłym roku dokupić komplet?

Ja mam propozycję zakupu kompletu felg 16" stalówek za <1300 zł oraz alusów komplet za 1600 zł (nieoryginalne, ale w ASO - więc mam gwarancję poprawnego spasowania). Raczej się na te alu zdecyduję.

Slartibartfast 12-09-2011 22:24

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Coś drogo te stalówki (375 sztuka...). Ja wycisnąłem w ASO po 175 - ale to po mega rabatach bo uszkodzili mi alusy. Wydaje mi się, że oryginalne stalówki nie powinny być droższe w aso niż 250zeta

Piotr44 12-09-2011 22:56

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Dziękuję Bartku i również gratuluję - zwłaszcza cierpliwości. Prawie pół roku czekania to dobry test charakteru. Możemy być z siebie dumni. Śledziłem Twoje zmagania z wyposażeniem i nawet sam dziś poleciałem na plac żeby zajrzeć do mojego auta w poszukiwaniu rolet. Na szczęście są.
Co do kół to głównie chodzi mi komfort. Mój dotychczasowy ford ma niezbyt sztywne nadwozie i uderzenia kół o jezdnię mocno słychać w środku. Stąd może jestem trochę nadwrażliwy. S-max powinien być sztywniejszy, chociaż nigdzie nie znalazłem dokładnych danych. A dla takiego np. Sharana sztywność skrętna jest podana i można co nieco porównać. Dlatego zależy mi na opinii kogoś kto spróbował obu wersji, chociaż są to odczucia subiektywne. Powoli skłaniam się do pozostania przy 17", zwłaszcza, że są na nich Micheliny, które uważam za świetne - są komfortowe i wolno ulegają ząbkowaniu. Na zimę również planuję drugi komplet kół, raczej na stalówkach.

buk07 13-09-2011 07:24

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Ja mam 17 na Michelinach na lato i 16 na zimę. Szczerze mówiąć nie dostrzegam różnicy. Może dlatego, że jej nie szukam.
Polecam 17 na lato, bo po prostu fajnie wyglądają. Te 16 na zimę wziąłem głównie ze względów ekonomicznych - opony są tańsze.

be_rcik 13-09-2011 07:52

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Cytat:

Napisał buk07 (Post 1707956)
Ja mam 17 na Michelinach na lato i 16 na zimę. Szczerze mówiąć nie dostrzegam różnicy.

Mam tak samo, ale różnica jest odczuwalna. Może masz w okolicy równe drogi. Koło mnie jest sporo dziur i czuć po pierwszych metrach, ale potem jest faza przyzwyczajenia :razz:

Piotr44 13-09-2011 07:57

Odp: Różnice w komforcie jazdy pomiędzy kołami 16" a 17"
 
Dziękuję za relacje. Porównanie opon letnich z zimowymi może być jednak mylące. Zimowe mają inną budowę i zawsze są bardziej miękkie od letnich. Mój dylemat dotyczy alternatywy letnie 17" czy letnie 16".


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.