Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Wymiana amortyzatorów i sprężyn (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=119171)

nechor 07-01-2011 11:12

Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
Opisze problem z poziomu laika:

Mam mondeo (kombi), ktore jest nizej zawieszone niz standardowe mondeo (poprzedni wlasciciel z niemiec ewidentnie obnizyl). Musze je koniecznie podwyzszyc (snieg, przeszkody terenowe) i mam problem jak to zrobic. Moje watpliwosci to:

1. Czy musze wymienic amortyzatory, czy tez wystarczy wymiana sprezyn? Kto moze to rozpoznac? Gdzie sie udac i jak poznac czy ktos mnie niepotrzebnie naciaga?

2. Jakiej firmy amory kupowac? Widze na allegro tanie amorki SRL, DACO - czy oplaca sie to kupic? Jesli nie, to jakie sa firmy oferujace chocby srednia jakosc za przyzwoita cene? Czy ta cena zawiera inne elementy ktore musialbym kupic (jakies odbojniki i oslony - te rzeczy sie przewijaja w opisach aukcji na allegro)?

3. Ile powinna mniej wiecej kosztowac wymiana amorow? Chodzi mi o robocizne.

4. Czy taka wymiane moze przeprowadzic kazdy mechanik, czy tez jest to bardziej skomplikowana operacja wymagajaca profesjonalnego warsztatu?

Poradzcie panowie, jestem zielony z mechaniki - moze znacie jakiegos przyzwoitego i uczciwego fachowca w Olsztynie? Dowolny cwaniak z warsztatu mnie wybzyka jesli bedzie chcial :-)

ethernal 07-01-2011 12:16

Odp: Wymiana amortyzatorow i sprezyn
 
1. Zależy, zazwyczaj (najprościej) obnizało się zawieszenie poprzez zastosowanie odpowiednich sprężyn, ale czy tak u Ciebie jest to nie wiem.

2. Te nazwy co wymieniłeś to sobie daj spokój! Każdy na forum poleci Ci 3 najpopularniejsze firmy od amorów: Bilstein, KaYaBa (KYB) i Sachs. Możesz również kupić oryginały Motocraft, ale to będzie i tak naprawdę Sachs. Ja mam 4 amortyzatory Bilstein B4 (trochę twardsze niż oryginał-Sachs) a sprężyny z przodu KYB (KaYaBa) i jestem b. zadowolony. Jeśli chodzi o ceny to wiem ze do kombii na tył były nieco tansze niz sedan i hatchback. Sachs i KYB na pewno powyżej 230 pln - tez zależy czy przód czy tył - natomiast Bilstein 200-230 pln. Do tego trzeba kupić koniecznie - na szczęście są dosć tanie - odbojniki i osłony, ale też warto kupić jakieś markowe, np. Febi, Sachs itp.
np.:[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

3. Trudne pytanie bo dosć dawno temu wymieniałem, ale myślę że do 100 za szt. (od 50)

4. Powinien umieć to zrobić każdy, ale najlepiej zorientować się kto u Ciebie w mieście ma dobrą opinię. Popytaj znajomych, rodziny itp.

Pzdr

nechor 07-01-2011 12:58

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
Dzieki za info. Dzwonilem do warsztatu i dowiedzialem sie, ze prawdopodobnie obnizone mam sprezyny (potwierdzajac Twoja wersje, ethernal). Nie chcialbym naduzywac cierpliwosci, ale wobec tego: oplaca sie kupic uzywane sprezyny? Skad mam wiedziec ktore beda mialy interesujaca mnie dlugosc (standardowa dla Mondeo MK3 kombi)? Czy tu firma tez ma duze znaczenie?

bulajev 08-01-2011 02:37

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
witam,u mnie było podobnie -auto z włoch obniżone tylko na sprężynach-ścinało mi opony 17 z tyłu w kombi i odoje z tyłu pękały.Wymieniłem sprężyny na nowe-Lesjofors +odboje forda(bo podobno nie ma zamiennika) geometria i zbieżność i problem znikł.amortyzatorów nie wymieniałem bo były dobre,w późniejszym czasie wymieniłem tylne.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ale jest wiele innych sprężyn na allegro tańszych,ja się zasugerowałem tym że sprężyny tej firmy były montowane w nowych mondkach

dziowlo 08-01-2011 09:17

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
witam ,ja w tym roku wymienialem ,najlepiej poradzic sie w sklepie podajac rocznik i model autka ,wszystko powiedza ,a kupic nie musisz ,podadza Ci symbole czesci wtedy zdecydujesz sie na zakup wybranych marek Ja kupuje czesci ,tylko Motokrafta i nie narzekam ,to jednak czesci orginalne ,Nie kupuje w serwisie bo drogo nawet o 50% ale na alegro i nigdy sie nie zawiodlem,oczywiscie nowe mam tez combi

ethernal 08-01-2011 22:21

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
Cytat:

Napisał nechor (Post 1572153)
oplaca sie kupic uzywane sprezyny? Skad mam wiedziec ktore beda mialy interesujaca mnie dlugosc (standardowa dla Mondeo MK3 kombi)? Czy tu firma tez ma duze znaczenie?

Nie opłaca się kupować uzywanych spreżyn, bo nie wiadomo w jakim są stanie.

Polecam sprężyny KYB - mam je 2 lata z przodu jestem b. zadowolony. Jak nie te to Lesjofors -
Przykłady:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - 90 strona

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

SrebnaStrzała 08-01-2011 23:49

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
Sam się zastanawiam nad wymianą.
Auto ma juz 200.000km i podejrzewam że jeszcze nigdy nie były wymieniane sprężyny ani amory. Szkoda ze nie ma na allegro kompletu amory + sprężyny + pozostałe elementy.

ethernal 09-01-2011 16:03

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1573179)
Sam się zastanawiam nad wymianą.
Auto ma juz 200.000km i podejrzewam że jeszcze nigdy nie były wymieniane sprężyny ani amory. Szkoda ze nie ma na allegro kompletu amory + sprężyny + pozostałe elementy.

Zawsze możesz dobrac taki komplet u jednego sprzedawcy. Nawet mozesz zadzwonić do danego sprzedawcy i spróbować wynegocjować zniżkę na komplet :D
Czasami się udaje... ;)

Rafał A.(antek) 11-01-2011 04:47

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
1. za obnizenie zwykle odpowiadaja tylko sprezyny. Niemniej amorki moga byc z kolei o innej charakterystyce pracy (twardsze tez) i pracujace w innym zakresie (bo sprezyna obnizona) wiec szansa istnieje ze czeka cie i ich wymiana

2 Kupuj sprawdzone i markowe. To co koledzy pisali ew jakis Monroe czy BOGE tanie szybko pociekna.

3 u mnie kosztuje ok 70zł od sztuki.

4 powinien każdy. ale lepiej jechac do takiego co nie partaczy

PS co do wymiany sprezyn, proponuje nowe oryginaly badz markowe zamienniki. Jesli miałbys kupić tania chinska podrobke/zamiennik, to wolał bym juz kupic komplet uzywanych oryginalnych.

SrebnaStrzała 11-01-2011 05:55

Odp: Wymiana amortyzatorów i sprężyn
 
Antek, dużo jest roboty z wymianą? Potrzebne są jakieś specjalne klucze/narzędzia?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.