Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=109120)

Kristoforos 06-09-2010 09:31

Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Uruchamiam wątek pomimo, że temat autoklimatyzacji był wałkowany na forum z różnorakich stron i pozycji. Jednak szukałem odpowiedzi na moje pytania i albo ich nie znajdowałem, albo nie wyjaśniały mi niczego. Dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu wszystkie wątpliwości jakie mam i licząc na to, że admin nie wywali wątku za ponowne poruszenie tematu klimy, pozostanę w nadziei, że zbiorę wyczerpujące odpowiedzi:

Czy ktoś może odpowiedzieć, co konkretnie się dzieje, gdy ustawię takie ustawienie, PRZY AUTO OFF:
1) temp. LO, A/C off (na zewnątrz 25 stopni)
2) temp. 19, A/C off (na zewnątrz 8 stopni)
3) temp. 19, A/C off (na zewnątrz 25 stopni)
4) temp. 19, A/C on (na zewnątrz 25 stopni)
5) temp. 19, A/C on (na zewnątrz 15 stopni)
6) temp. 19, A/C on (na zewnątrz -10 stopni)

Przypadek 1), 2) i 4) wydają się być oczywiste (choć czuję, że i tu mogę się zdziwić). Ale w pozostałych przypadkach mam różne niewiadome:
- czy w przypadku 3) nawiew zachowuje się tak jak przy 1), czy tak jak przy 2)? Innymi słowy, czy pomimo, że AUTO jest wyłączone, nastawa wymaganej temperatury nadal uruchamia "inteligentną" regulację nawiewu zimnego i ciepłego tak, by uzyskać zadaną temperaturę? Czy może układ po wyłączeniu AUTO zaczyna się zachowywać jak klimatyzacja manualna - czyli przy LOW pobiera tylko powietrze z zewnątrz, a przy podkręcaniu temperatury stopniowo dodaje powietrze ciepłe, niezależnie od tego jaka temperatura jest na zewnątrz? Czyli jeszcze raz: czy przypadek 3) równa się 1) - dmucha tylko powietrzem z zewnątrz (najchłodniejszym, jakim dysponuje bez AC), uznając, że jest to i tak wszystko, co da się zrobić, by osiągnąć zadaną temperaturę; czy też 2) - dmucha powietrzem zewnętrznym wymieszanym z nagrzanym, bo uznaje, że chcę je podgrzać, skoro nie ustawiłem na LO...

Dalej: gdy A/C jest ON. W przypadku 4) jest oczywiste, ale co w przypadku 5)? Na zewnątrz jest zimniej, niż zadaliśmy, więc A/C nie jest potrzebna do osiągnięcia zadanej temperatury. Ale przecież A/C również używamy do osuszenia powietrza. Żeby osuszyć powietrze, klima musi działać (czyli chłodzić). Więc co? Klima bierze zimne powietrze z zewnątrz, ochładza je jeszcze dodatkowo, a potem dodaje ciepłe by osiągnąć zadaną temperaturę? Czy może najpierw dodaje powietrze ogrzane, a dopiero potem przepuszcza przez mechanizm klimatyzacji i osusza/ochładza całość? Jeśli to pierwsze, to w przypadku 6) klima w ogóle się nie załączy i żadne osuszanie nie zadziała, prawda? Jeśli to drugie, to klima powinna się załączyć i działać na powietrzu zaciąganym z ogrzanego powietrza przez silnik. Ale wtedy warunek "niewłączania klimy poniżej 4 stopni" przestaje istnieć. No więc jak jest: A/C ON osusza powietrze w samochodzie zimą, czy nie?

Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi konkretne: jakie mechanizmy tu działają i w jakiej kolejności.

Z góry dziękuję :)

Aha, za odpowiedzi "włącz AUTO ON i po problemie" serdecznie dziękuję. Chodzi mi o to, by poznać pewne mechanizmy, by poznać odpowiedzi, zrozumieć, by ostatecznie skutecznie te mechanizmy wykorzystywać. AUTO ON nie zawsze się przydaje (a właściwie mało kiedy go używam) :)

fumfel 06-09-2010 16:38

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Cytat:

Napisał Kristoforos (Post 1502879)
... Czy może układ po wyłączeniu AUTO zaczyna się zachowywać jak klimatyzacja manualna - czyli przy LOW pobiera tylko powietrze z zewnątrz, a przy podkręcaniu temperatury stopniowo dodaje powietrze ciepłe, niezależnie od tego jaka temperatura jest na zewnątrz? Czyli jeszcze raz: czy przypadek 3) równa się 1), czy 2)?

3 RÓWNA SIĘ 2 i rozumujesz dobrze. przy 1 leci najchłodniej jak potrafi
Cytat:

Napisał Kristoforos (Post 1502879)
...Dalej: gdy A/C jest ON. Na zewnątrz jest zimniej, niż zadaliśmy, więc A/C nie jest potrzebna do osiągnięcia zadanej temperatury. Ale przecież A/C również używamy do osuszenia powietrza. Żeby osuszyć powietrze, klima musi działać (czyli chłodzić). Więc co? Klima bierze zimne powietrze z zewnątrz, ochładza je jeszcze dodatkowo, a potem dodaje ciepłe by osiągnąć zadaną temperaturę? Jeśli to pierwsze, to w przypadku 6) klima w ogóle się nie załączy i żadne osuszanie nie zadziała, prawda? A/C ON osusza powietrze w samochodzie zimą, czy nie?

trochę skasowałem twoją wypowiedź i zostawiłem tak jak ja sądzę. Według mnie klima osusza powietrze ale z uwagi na efektywne działanie systemu i możliwość chłodzenia przez czynnik chłodzący czyli płyn poniżej 4 stopni nie działa i leci tylko ciepłe powietrze z silnika. Dlatego niektórzy specjaliści od klimy zalecają zimą uruchamianie klimy w garażu lub pomieszczeniach by później nie mieć z nią problemów latem

chociaż mogę się mylić bo jestem laikiem w tych sprawach, wrzucam po prostu to na własny rozum i tak mi wychodzi...Niech się fachowcy wypowiedzą, albo wpisz w google "układ chłodzący zasady działania" i będzie wiedział - na ban chodzi o sprawność układu

pozdro

greegi 06-09-2010 16:57

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Cytat:

Napisał fumfel (Post 1503091)
3 RÓWNA SIĘ 2 i rozumujesz dobrze. przy 1 leci cały czas 16 stopni działa tak jak manualna
...

pozdro

Chyba cos pokreciles. W pkt 1 klima jest OFF, wiec jak moze leciec 16'C.
Moim zdaniem lecie tyle ile jest na dworze, czyli 25

Wojtek 06-09-2010 17:13

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Popraw tytuł tematu na zgodny z regulaminem.
Inaczej poleci do kosza.

Pastoo 06-09-2010 18:06

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
fumfel, nie byłem kilku rzeczy pewny, ale to akurat wiem:
przy ustawieniu LO + AC off nie osiąga 16 stopni, tylko dmucha najchłodniejszym możliwym powietrzem (wd. mnie po prostu przepuszcza powietrze z zewnątrz bez żadnych domieszek powietrza z nagrzewnicy/klimatyzacji). Dlaczego? Ponieważ w trybie LO z AC on klimatyzacja zaczyna chłodzić "ile fabryka dała". Analogicznie dzieje się w momencie wyłączenia klimatyzacji. O ile dobrze wiem, to właśnie na LO serwis kontroluje wydajność klimatyzacji - mierzą temp. na wylocie powietrza z kratki, a tam potrafi dojść do 0 lub nawet do ujemnych temperatur.

fumfel 06-09-2010 19:17

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
OKI zgadzam się że chłodzi najchłodniejszym możliwym powietrzem a nie 16 stopniami. Już się poprawiłem

a do greegi który napisał :

Chyba cos pokreciles. W pkt 1 klima jest OFF, wiec jak moze leciec 16'C.
Moim zdaniem lecie tyle ile jest na dworze, czyli 25


OFF czyli AUTO jest wyłączone - przeczytaj uważnie o co chodziło Kristoforos

Kristoforos 06-09-2010 21:18

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Cytat:

Napisał ciupaga28 (Post 1503114)
Popraw tytuł tematu na zgodny z regulaminem.
Inaczej poleci do kosza.

Poprawiłem. Teraz jest OK?

Cytat:

Napisał fumfel (Post 1503091)
3 RÓWNA SIĘ 2 i rozumujesz dobrze. przy 1 leci najchłodniej jak potrafi

Jeśli masz rację, to jest to zła wiadomość. Liczyłem na większą inteligencję tego systemu. Bo to oznacza, że ustawienie temperatury jest jakimś picem na wodę. Ustawiam 19 stopni i jeśli Twoje zdanie jest prawdziwe, to niezależnie, czy na zewnątrz jest 25 stopni, czy 8 stopni, urządzenie bierze pewną porcję powietrza nagrzanego silnikiem i dodaje do powietrza pobranego z zewnątrz. W przypadku 8 stopni na zewnątrz efekt jest mniej więcej taki, jaki oczekuję, dostaję powietrze ogrzane do rozsądnej temperatury, ale w przypadku 25 stopni otrzymuję w efekcie powietrze cieplejsze niż na zewnątrz...

Wojtek 06-09-2010 21:31

Odp: Auto-klima w S-Max: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Cytat:

Napisał Kristoforos (Post 1503378)
Poprawiłem. Teraz jest OK?

Tak , teraz jest git. Dziękuję.

maciek911 06-09-2010 21:39

Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Proszę nie SPAMOWAĆ.

Albo piszecie w temacie, albo nie piszecie w ogóle.

Od dyskusji macie HP albo PW.

Pozdrawiam

Kristoforos 06-09-2010 22:36

Odp: Auto-klimatyzacja: jak działa, gdy wyłączamy AUTO?
 
Cytat:

Napisał fumfel (Post 1503091)
Według mnie klima osusza powietrze ale z uwagi na efektywne działanie systemu i możliwość chłodzenia przez czynnik chłodzący czyli płyn poniżej 4 stopni nie działa i leci tylko ciepłe powietrze z silnika.

To można osuszać nie schładzając? Czy tu chodzi o to, że schładza i osusza powietrze z silnika?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.