Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 1994-2000] Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=112483)

toro30 17-10-2010 20:46

Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Witam Szanownych Forumowiczów!!!!
Mam nadzieję że kochani pomożecie gdyż wygląda na to że przeceniłem swoje możliwości i porwałem się z motyką na tą naprawę :):):). Samochód to ford transit 2,5 tdi z klimatyzacją z 1998 roku. Uszkodzenie polegało na awarii łożyska na walku trzymającym wisko. Wiatrak uderzył w chłodnicę, przedziurawił ja i sam się połamał. Sądziłem że to pompa wodna ale wgląda na to że pompa wodna jest w innym miejscu, co prawda na allegro znalazłem aukcje które mówią że zepsuty element to pompa wodna ale studiując forum wydaje się być to pompa olejowa, i tu prośba o pomoc co to właściwie jest ????? A to link do aukcji na której jest to co u mnie uległo awarii [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] I kolejne pytanie. Jak odkręcić koło pasowe na wale które nie pozwala wydostać tej pompy ???? Próbowałem zgodnie z tym co czytałem zablokować boczne koło sworzniem ale bałem się że urwę pasek przy odkręcaniu :( Czy koncepcja zablokowania wału i podjęcie odkręcania jest słuszna ????? Jeśli nie to jak się do tego zabrać ??? I czy jeśli zdejmę pasek rozrządu a wcześniej zaznaczę flamastrem położenie kół na nich i na obudowie to nie przestawię zapłonu ??????
http://img231.imageshack.us/img231/3...c00122i.th.jpg

Uploaded with [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

TOMAS 17-10-2010 21:04

Odp: Problem z naprawą pompy wodnej (lub olejowej)
 
Proszę zapoznać się z wątkiem o zakładaniu nowych tematów [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Poprawić, a temat wróci do działu

ziemek56 18-10-2010 00:00

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
1 załącznik(i)
[FONT=Arial]
Cytat:

Napisał toro30 (Post 1524779)
Próbowałem zgodnie z tym co czytałem zablokować boczne koło sworzniem ale bałem się że urwę pasek przy odkręcaniu Czy koncepcja zablokowania wału i podjęcie odkręcania jest słuszna ?????

NIE
Przyrząd zrób np. z kija i paska od spodni (lepiej parciany). Jak rysunek… :shock:

wojtekjanus 18-10-2010 08:06

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Wiatrak z wiskozą jest łożyskowany w kominku na pokrywie pompy olejowej. Jeżeli otwór w kominku już jest zniszczony, musisz założyć nową. Po zdjęciu pokrywy - pompy olejowej nie ruszasz, mimo że jest na wierzchu. Ci ludzie z linku nie wiedzą co sprzedają, to jest pokrywa pompy olejowej, nie ma nic wspólnego z pompą wodną...
Pompa wodna to ta kwadratowa flansza z czterema otworami M6 pod koło pasowe (dokładnie między kołami pompy wtryskowej i wałka rozrządu).
Aby zdjąć koło, trzeba się zdrowo przyłożyć. Moment dokręcania jest BARDZO DUŻY, więc i odkręcania też (jeśli jest łeb 14mm 140-185 Nm, jeżeli łeb jest24mm 312 -346Nm, jeżeli 18 mm to raczej jakiś pośredni między nimi...). Koło pasowe najlepiej zablokować kołkiem ustalającym wchodzącym do koła zamachowego. Potrzebna jest dobra sześciokątna nasadka i długa mocna dźwignia. Tanizna się wygnie i skręci...
Pasek rozrządu musisz zdjąć przed odkręcaniem koła. Przy ściąganiu koła z wału nie zgub klina.
Będziesz potrzebował nowy simmering wału i uszczelkę papierową pod pokrywę (żadne silikony!). No i wiskozę plus wiatrak. Przy zakładaniu koła pasowego zwilż olejem simmering i powierzchnię walcową koła. Pamiętaj o klinie!
Dasz radę - to nie jest trudne, najtrudniejsze to zdobycie dużego klucza dynamometrycznego do dokręcenia nakrętki i ustawienie rozrządu na kołki. Reszta to pikuś..

toro30 18-10-2010 23:36

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Bardzo serdecznie dziękuje. Tylko jeszcze małe pytanie. Jeżeli zdejmę pasek to jak ustawić koła zębate ??????

Szeryf455 19-10-2010 07:47

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Blokujesz koło zamachowe i koła zębate wałka rozrządu i pompy trzpieniami i zakładasz pasek. Ja zamiast trzpieni używam wierteł o odpowiedniej średnicy. W koło zamachowe wchodzi wiertło bodajże 15 mm. Musisz tak dobrać trzpienie (wiertła) żeby weszły pasownie, nie może być luzu. Trzpienie wchodzą tylko w jedno właściwe miejsce, więc bez obaw. Na pompie powinno to być mniej więcej na godz. 11. Musisz tak kręcić poszczególnymi kołami, żeby trzpień wszedł nie tylko w koło ale i w płytę silnika. Otwory w kołach i płycie muszą się zgrać. Po założeniu paska wyjmujesz trzpienie, obracasz wałem dwa razy i ponownie wsuwasz trzpienie. Jeżeli dają się włożyć, to wszystko gra. Wyjmujesz trzpienie, napinasz pasek i jazda.
Powodzenia.

wojtekjanus 19-10-2010 08:33

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Nie mierzyłem nigdy średnic kołków - ale znalazłem post kolegi MSWola:

Nie mając prętów odpowiednich średnic jako blokadę koła zamachowego można użyć imbus 10 (średnica 11,5mm i odpowiednio długi), jako blokadę wałka rozrządu przedłużkę od małych nasadek (8,5mm). W otwór blokady pompy nie wchodzi pręt o średnicy 8,5mm, otwór w korpusie ma 5mm.

Jeżeli masz czas, to można kupić kpl kołków, nie jest to straszny wydatek, np:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

http://img819.imageshack.us/img819/5196/1269919919.jpg

toro30 21-10-2010 17:01

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Witam ponownie !!!!
No i niestety pojawiły się problemy. Aha z góry przepraszam za opieszałość z naprawą ale jestem tak zapracowany ze nie jestem w stanie wszystkiego ogarnąć. Mam nadzieję ze nie odwrócicie się ode mnie i pomożecie. Wyszedłem mam nadzieję z logicznego założenia że jeżeli w dwa kola zębate włoże te wiertła :) to ustale położenie otworu w kole zamachowym. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się że go tam nie ma. Tak więc albo próbuję włożyć sworzeń w zlym miejscu albo cos tu nie gra. A przecież samochodzik chodził jak wściekły. W załączeniu zdjęcia otworu.
http://img340.imageshack.us/img340/4...00132ox.th.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/86/dsc00134xx.th.jpg

Uploaded with [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Udało mi się za pomocą gwoździa namierzyć otwór który zdaje się być właściwy ale tam wejdzie max śrubka 6, a nie 12. Rozjaśnicie mi proszę !!!!!
I druga sprawa uległo uszkodzeniu gniazdo i wtyczka pod zdaje się pompą wspomagania, próbować to jakoś sklecić czy da się coś takiego dokupić i jak wymienić to gniazdo ????
http://img258.imageshack.us/img258/2...00141kw.th.jpg

Uploaded with [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

wojtekjanus 21-10-2010 17:33

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Załączyłeś zdjęcia czujnika położenia wału, a nie otworu.

W 2,5TD w otworze jest czujnik położenia wału - wyjąłeś go? Musisz wyjąć czujnik z otworu (odkręcić tą śrubę Torx) i w
jego miejsce wkładać kołek. Po wszystkim zamontować go z powrotem... nie zapomnij.

Co do wtyczki pompy serwa się nie wypowiadam - nigdy nie dotykałem...

toro30 21-10-2010 20:43

Odp: Uszkodzona pompa wodna (lub olejowa ???)
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1527175)
Załączyłeś zdjęcia czujnika położenia wału, a nie otworu.

W 2,5TD w otworze jest czujnik położenia wału - wyjąłeś go? Musisz wyjąć czujnik z otworu (odkręcić tą śrubę Torx) i w
jego miejsce wkładać kołek. Po wszystkim zamontować go z powrotem... nie zapomnij.

Co do wtyczki pompy serwa się nie wypowiadam - nigdy nie dotykałem...

Hehe niezły ze mnie młotek :):):). Jeżeli się przyjrzysz zdjęciom to dostrzeżesz w szczelinie tuż obok rozrusznika gwóźdz,własnie tam próbowalem blokować kolo zamachowe. OMG :). Czyli wykręcamy śrubkę wyjmujemy czujnik i blokujemy koło zamachowe. Tak też uczynie.
Niestety prawdopodobnie pasek tak uszkodził tą wtyczkę. No to może być zonk :(


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.