Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   LPG (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=105)
-   -   [Ogólne] Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=339621)

tupungato 27-02-2024 13:10

Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Z ciekawości poszukałem aut 4-letnich i nowszych z instalacją LPG w ogłoszeniach na Otomoto. Przyznam, że trochę się zdziwiłem, gdyż takich aut jest naprawdę bardzo mało. Wśród samochodów starszych niż 10 lat jest jako taki wybór. Wśród tych nowszych dominuje Dacia, Skoda Fabia i Kia. Praktycznie nie ma nic innego.

Jakoś przestałem się interesować tematem, gdy 15 lat temu sprzedałem moje ostatnie auto z LPG. Co się zmieniło? Czy nowsze silniki mają jakieś utrudnienia? Nie da się?

Pamiętam, że swego czasu rozwój instalacji szedł bardzo szybko, wtrysk taki, siaki, owaki, w fazie ciekłej bezpośrednio do cylindra itp itd...

Juzek 27-02-2024 14:28

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Są na rynku nawet nowe auta, do których spokojnie wsadzisz LPG. Będą to hybrydy i auta z wolnossącym silnikiem na wtrysku pośrednim (tak, takie auta dalej są sprzedawane). Aut w zasięgu mocowym powyżej 180 KM "do gazu" nie ma wśród nowych.

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka

kopson 27-02-2024 14:41

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Downsizing, bezpośredni wtrysk benzyny, rozbudowane katalizatory, hybrydy, wrażliwe na temperaturę głowice silników, nieutwardzone gniazda zaworowe itd. Producentom samochodów nie zależy na projektowaniu silników dobrze znoszących zasilanie LPG, bo po co mieliby tak robić? A wręcz przeciwnie, nowsze jednostki benzynowe zostały technicznie nieźle skomplikowane w celu obniżenia zużycia paliwa i sprostania normom ekologicznym.
Teoretycznie z powyższymi wyzwaniami jest w stanie poradzić sobie dobra instalacja LPG i umiejętny gazownik, w praktyce koszty takiej instalacji stają się coraz droższe i przez to mniej opłacalne dla użytkownika.

klocolus 27-02-2024 14:45

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Cytat:

Napisał tupungato (Post 3486328)
Co się zmieniło? Czy nowsze silniki mają jakieś utrudnienia? Nie da się?

W większości bezpośredni wtrysk. Silniki ogólnie są delikatniejsze i bardziej wybredne. Sporo aut też nie ma klasycznej wnęki na koło czyli butle w tym przypadku. Problem z gwarancją w przypadku nowych aut. Stosunkowo niewielki rynek na LPG. Potrzeba dedykowanych rozwiązań do konkretnego auta. W razie problemów remont silnika z lat 90 czy 2000 jest stosunkowo tani a nowego drogi lub wręcz nikt nie chce się podjąć. Jakość części aftermarket też potrafi zaskoczyć oczywiście na minus.

Plus na koniec przekonanie wśród sporej części ludzi, że ci co jeżdżą na LPG to "biedaki" a sporo ludzi nadal bierze nowe auto aby "sąsiad widział"...

Bezpośredni wtrysk do cylindrów okazał się klapą niestety, wtryski i pompy padały na potęgę. Do tego kolejny raz są to dedykowane rozwiązania do konkretnego auta/silnika nie uniwersalne.

N7h4k4lr 27-02-2024 15:39

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Nowsze samochody maja bezpośredni wtrysk. Instalacja LPG droższa a opłacalność mniejsza bo samochód i tak pobiera ze 2 litry paliwa na 100 km. Lub super droga instalacja, która wykorzystuje te same wtryski do gazu i do paliwa.

autofotograf 08-03-2024 07:10

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Kogo stać na nowe auto tego stać na paliwo ot tajemnica [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Juzek 08-03-2024 08:41

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Cytat:

Napisał autofotograf (Post 3487237)
Kogo stać na nowe auto tego stać na paliwo ot tajemnica [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Największa bzdura powtarzana latami. Skoro silnik w nowym aucie przyjmuje LPG bez problemu to czemu z tego nie skorzystać?

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka

paoloWawa 08-03-2024 12:46

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Cytat:

Napisał autofotograf (Post 3487237)
Kogo stać na nowe auto tego stać na paliwo ot tajemnica [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Brednia kompletna, zazwyczaj wypowiadana przez tych, których wzrost ceny paliw nie dotyczy, bo zawsze tankują za 50 zł

Faktem jest że przy nowym aucie z LPG jest się skazanym na instalację fabryczną, która nie zawsze jest optymalna. A raczej nikt nie założy na gwarancji LPG na własną rękę.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

kln1920 08-03-2024 12:51

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Cytat:

Napisał paoloWawa (Post 3487274)
przy nowym aucie z LPG jest się skazanym na instalację fabryczną, która nie zawsze jest optymalna.

owszem, ale po gwarancji można chwasta wyrwać i włożyć chociażby nieblokowany sterownik, koszta są niższe niż pogwarancyjny serwis instalacji w ASO :)

slawek-kali 08-03-2024 15:17

Odp: Czy we współczesnych samochodach nie montuje się LPG?
 
Cytat:

Napisał Juzek (Post 3487245)
Największa bzdura powtarzana latami. Skoro silnik w nowym aucie przyjmuje LPG bez problemu to czemu z tego nie skorzystać?

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka

to czemu producent tego nie robi? moze jednak nei do konca przyjmuje? ..
Prosty przyklad Ford i silniki pod LPG czyli flexifuel..
To nie jest ten sam silnik co duratec..


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.